Jsou jako kočka a pes. Nemají se rádi. A teď se navíc může stát, že si vymění role ve fotbalových soutěžích.

O kom je řeč? O fotbalovém příběhu na pokračování: Bohemians 1905 versus Bohemians Praha.

Vršovická Bohemka spadla v první lize na úplné dno. Ta druhá, původně střížkovská a nyní hrající v Horních Počernicích, naopak ve druhé nejvyšší soutěži po sedmnácti kolech vede.

„Hezky se na tabulku kouká,“ uznal šéf Bohemians Praha Karel Kapr.

„Naše současné postavení nás vybízí k tomu, abychom o postupu mezi elitu přemýšleli,“ uznal. Nepřítel číslo jedna pro tým z vršovického ďolíčku tím ještě více píchnul do vosího hnízda. Bohemians 1905 totiž prohráli v neděli se Slavií.

A po remíze dvou nejbližších konkurentů v záchranářských bojích Mostu a Kladna se na jaře poprvé propadli na poslední příčku v první lize.

„Jsme ve složité situaci. Cítíme tlak,“ připustil kouč Vršovických Zbyněk Busta. K záchraně jeho týmu nyní chybějí dva body.

Situace tedy jasná: dva póly – dva odlišné problémy.

Nováček druhé ligy připouští, že by do nejvyšší soutěže musel posílit stávající kádr. A podle Kapra také rozšířit pool stávajích sponzorů. Mimochodem, na tom už se pracuje… Šéf Bohemians Praha ale přiznává, že problémem klubu je, že nemá vlastní adekvátní zázemí. V Horních počernicích je totiž pouze v pronájmu Viktorie Žižkov.

„Co se týče sportovní stránky věci, po případném postupu do první ligy bychom museli doplnit tým i mladšími hráči, náš věkový průměr je teď 27,4 let,“ řekl kouč lídra II. ligy Luboš Urban.

„My jsme na rozdíl od našich konkurentů o nějakém postupu do ligy nemluvili a také že s námi nikdo nepočítal. Teď už z nás mají respekt. Ale zápasy s týmy z popředí tabulky nás na jaře teprve čekají, navíc je před námi také dvojzápas čtvrtfinále Poháru ČMFS s Viktorií Žižkov. Pokud v nejbližších pěti týdnech získáme alespoň padesát procent bodů, věřím tomu, že budeme usilovat o postup až do konce sezony. Ano, hrajme dál, postupme a zamotejme tím hlavu také našim majitelům,“ doplnil zkušený kormidelník.

Urbanovo působení u týmu postupně vyneslo Bohemians Praha třetí místo v České fotbalové lize (s nejlepší bilancí na jaře), rok nato postup do II. ligy s náskokem 12 bodů a nyní i atak prvoligových bran.

„I v tom je rozdíl mezi námi a nimi. My jsme si tým budovali cílevědomě. Oni si ten první, ze třetí do druhé ligy, koupili. 1905 je taková rychlokvaška,“ nezapomněl si rýpnout do rivala Kapr. „Ale osobně proti nim necítím žádnou zášť, spíš je to naopak,“ doplnil vzápětí.

Fanoušci Vršovických to nejspíš stále budou brát jako ironickou, štiplavou poznámku.

„Chceme rozhodně první ligu ve Vršovicích zachránit,“ kontroval za celý vršovický klub sportovní ředitel Zbyněk Busta.

Může se tedy stát, že pro dva soubory v zelenobílých dresech se v příští sezoně role vymění. A nebo se opět potkají. Pokud ale opravdu ano, tak ve které soutěži?!

Bohemians 1905

sezona 2005/06: 4. místo v ČFL (na základě novely fotbalových řádů, jež byla výkonným výborem svazu uvedena do praxe dvě kola před koncem rozehraného soutěžního ročníku, postoupil do II. ligy administrativně po jejím odkoupení od Xaverova)

sezona 2006/07: 2. místo ve II. lize a postup do I. ligy

sezona 2007/08: po 21. kole poslední 16. místo v I. lize

Bohemians Praha

sezona 2005/06: 3. místo v ČFL

sezona 2006/07: 1. místo v ČFL a postup do II. ligy

sezona 2007/08: po 17. kole 1. místo v II. lize

(Pavel Hoznédl, Denis Postler)