Bude to boj do posledního dechu. Pondělní 266. derby pražských „S“ slibuje parádní podívanou. Zatímco Slavia touží zlomit prokletí a na Letné po dlouhých čtrnácti letech konečně vyhrát, Sparta by se v případě triumfu bodově dotáhla na svého odvěkého soka v ligové tabulce.

„Všechny zápasy jsou důležité, ale jeden je důležitější. A to je derby,“ říká za všechny aktéry Michal Bílek, trenér Sparty. Nálada před bitvou je v obou znesvářených táborech více než bojovná. „Sparta je jednoznačně úspěšnější než Slavia. Navíc jsme mentálně silnější. Výhra v derby je pro nás nutností, protože hrajeme proti obrovskému rivalovi,“ vzkazuje „sešívaným“ kouč Bílek. Má na své straně i příznivou historickou bilanci. Jeho dnešní soupeř totiž na Letné už čtrnáct let nevyhrál.

„Už je na čase to změnit!“ říká odhodlaně Karel Jarolím, trenér „červenobílých“. Slavia dostala před duelem se Spartou tvrdou lekci, když v utkání Ligy mistrů se španělskou Sevillou dostala čtyři branky. Naopak Letenští si zvedli sebevědomí postupem do základní skupiny Poháru UEFA přes dánské Odense. „Byla to obrovský vzpruha. Věříme, že díky postupu přes Odense dopadne derby jako v minulé sezoně, kdy jsme ve vynikající atmosféře Slavii jasně přehráli a zvítězili. Navíc víme, že případné vítězství nás v ligové tabulce posune na úroveň Slavie. Motivace je tím pádem obrovská,“ konstatuje kouč Bílek.

Jenže „sešívaní“ podobné narážky neřeší. „Nemáme se čeho bát. Věřím, že na Spartě neprohrajeme,“ reaguje Stanislav Vlček, kapitán Slavie. Jedinou věcí, které oba pražské rivaly před vypjatým duelem trápí, jsou absence klíčových hráčů. Domácím budou kvůli trestům chybět stoper Řepka i záložník Abraham. K nim se navíc přidal zraněný Hušek a nejistý je start Horvátha. Slavia se musí vypořádat se ztrátou Šmicera, Brabce, Latky či dlouhodobě zraněného Šventa. „Marodka nás opravdu trápí. Ale nemůžeme se na to vymlouvat. Uvidíme, kdo se s tím v derby vypořádá lépe. Chceme získat alespoň bod,“ prozradil trenér Karel Jarolím.