Další podstatnou změnou jsou televizní přenosy z každého kola. Po skončení olympijských her bude vždy jeden zápas vysílat kanál Česká televize sport, což oznámil na tiskové konferenci jeho ředitel Jiří Ponikelský.

Opět kompletní 

Loňský ročník byl specifický lichým počtem účastníků. Během 28 kol mělo vždy jeden z patnácti družstev volno. Tento model byl nešťastný a pouze nouzový. Vznikl díky tomu, že celky z nižších soutěží neměly v předešlých letech zájem o postup nebo nesplňovaly podmínky licenčního tribunálu.

Nyní se povedlo složit opět šestnáct účastníků a liga se tak vrací k dlouho zaběhnutému modelu.

Veliké návraty

Viktoria Žižkov postoupila z třetího místa ČFL. Do ní sestoupila loni v létě, kdy se pro zadlužení ocitla na pokraji krachu. Zachránil ji sportovní ředitel Jiří Rýva, který odkoupil sto procent akcií a brzy se mu podařilo srovnat nejbolestivější závazky. Během podzimu přišel trenér Zdeněk Hašek, jenž provedl v kádru radikální řez. Díky němu začal mít tým postupové ambice. Což vyústilo až k oslavám.

Druhým nováčkem jsou Vítkovice. Klub, který má s první ligou rovněž bohaté zkušenosti. Vždyť ji v sezoně 198586 vyhrál. Také v něm proběhlo doslova zemětřesení. V roce 2011 zanikly přes sto let staré FC Vítkovice a jejich nástupci se staly právě MFK Vítkovice. Založené v roce 2012. Oddíl začínal v okresním přeboru, odkud se dokázal za čtyři roky probít až do druhé ligy.

Dalším nováčkem je Prostějov

Třetím nováčkem je rovněž mužstvo z moravské části země, 1. SK Prostějov, které s přehledem ovládlo MSFL. Soutěž výrazně posílí sestupující týmy z ligy. Těmi jsou moravští rivalové SK Sigma Olomouc a FC Baník Ostrava. Jejich vzájemný zápas se uskuteční 12. listopadu a půjde bezesporu o šlágr 15. kola i celé FNL.

Kde hledat favority?

Asi největším adeptem na postup do nejvyšší soutěže je Olomouc. Říká se sice, že na Hané nepanuje dobrá atmosféra, kádr má ale Sigma stále nadprůměrný.

Velmi zajímavé bude také sledovat, jak si povede ostravský Baník. Jeho účast bezpochyby velmi zatraktivní soutěž a vzhledem k velké fanouškovské základně zvedne průměr v návštěvnosti. Slezané ovšem staví zejména na mladých hráčích a posily přicházejí až na poslední chvíli.

Fotbal druhá liga. Infografika.

Takovou by měl být ostřílený matador Tomáš Zápotočný, kterého klub přivedl právě nedávno, nebo útočník Urgela, jenž se v uplynulém ročníku podílel na postupu Karviné.

V soutěži nalezneme i týmy, které přebudovaly kádr a postup vidí spíše v dlouhodobém horizontu. Příkladem může být Sokolov, který se léta pohybuje na špici tabulky. Po loňském ročníku ale ukončil hráčskou kariéru obránce František Dřížďal a klub opustili i další borci, na jejichž místa nastoupila mladá krev.

Čtěte také: Sparťané byli po losu spokojení. Juliš: LM jsme pohnojili, teď jsme favoriti