„My máme jasno, dnes fandíme Dortmundu,“ říká bez rozmýšlení Michal Zelenij z tuzemského sdružení přátel tohoto německého gigantu, které má na Facebooku přes 28 tisíc fanoušků.

Mimochodem tenhle nadšenec tipuje vítězství německého týmu 2:1. Možná vyrazí za „svými“ u stadionu v Edenu zaparkuje žlutočerný autobus, který patří fandům Dortmundu.

Zájem o lístky byl v Německu značný (převyšoval kapacitu hostujícího sektoru). A „dortmundští“ Češi se privilegií nedočkali. Třeba i proto, že tu nefunguje zastřešující organizace (z trojice soupeřů Slavie v Lize mistrů mají v tuzemsku oficiální fankluby Barcelona a Inter, ale Dortmund nikoli).

„Je to škoda,“ přitákává Zelenij. V lepší situaci se nachází fanklub milánského Interu s názvem Cechia Nerazzurra. Jde o dokonce úplně první český fanklub zahraničního sportovního celku u nás.

„Fungujeme už od roku 2003,“ pyšní se viceprezident sdružení Lukáš Pekárek. Cechia Nerazzurra sdružuje téměř dvě stovky příznivců černomodrých barev. A samozřejmě jsou mezi nimi i nějací slávisté. „Už před třemi roky, kdy jsme hráli se Spartou, se ukázalo, že pokud někdo fandí oběma klubům, tak vždycky je jeden výš. Každý to má jinak, někdo fandil Spartě, jiný Interu,“ vysvětluje.

Žádné dilema

Sám fanklubový šéf nemá žádné dilema. „Inter je Inter, tam není co řešit,“ usmívá se. Slavná Barcelona patří ke klubům s největším počtem fanoušků po celém světě. Český fanklub Penya Barcelonista Lleó de Dues Cues (v překladu Dvouocasý lev) má tři stovky členů.

„Pravidelně se scházíme a hlavně navštěvujeme zápasy jak ve Španělsku, tak v Evropě,“ říká prezident sdružení Tomáš „Migueli“ Škurek. Zajímavost? Oba zmiňované fankluby jsou oficiální, díky čemuž se mohou dostat ke vstupenkám na domácí zápasy Slavie. Pochopitelně do sektoru hostů.

„Když hrála Barcelona s Plzní naposledy, dostali jsme 80 lístků, momentálně eviduji asi 160 žádostí,“ líčí Tomáš Migueli. Fandové Interu se musejí spokojit s výrazně menším přídělem. „Vstupenky se přidělují poměrově dle velikosti fanklubů. Po celém světě jich je asi 900 a na nás vychází tak dva až čtyři kusy. Pokud se hraje u nás nebo poblíž českých hranic, dostaneme jich víc,“ doplňuje Pekárek. „Vím o šedesáti zájemcích. Když hrál Inter na Spartě, tak jsme dostali vše, co jsme si přáli.“

Mimochodem hostující sektor má pro zápasy Ligy mistrů kapacitu jen 1073 diváků.

Budou se smát oni, nebo většina v Edenu?