Fanoušci obou týmů se začnou na stadion pražské Slavie ve vršovickém Edenu sjíždět v podvečer, otevřený bude od 18.45 hodin. Výkop je naplánován na 20.45. Pro příznivce Anglie bylo uvolněno necelých 3800 vstupenek, očekává se však, že jich do Prahy dorazí dvojnásobek. Policisté se připravují i na tamní radikály, proslulé výtržnostmi.

„Na opatření se bude podílet několik stovek policistů z pořádkové, kriminální, dopravní i cizinecké služby, antikonfliktního týmu, speciální a krajské pořádkové jednotky a v neposlední řadě i policisté se psy a na koních,“ vyjmenoval mluvčí pražské policie Jan Daněk. Monitorovat situaci bude vrtulník.

Pomáhat budou také policisté přímo z Anglie. „Mají osobní znalost jejich fotbalových příznivců a budou jim především předávat informace,“ doplnil Daněk. Britská policie předem žádala fotbalovou asociaci o přeložení zápasu na jiný den. Má zkušenosti s tím, že když je zápas v pátek, a navíc večer, chovají se tamní fanoušci mnohem hůře než jindy. Organizace však její žádost odmítla.

Létající půllitry a těžkooděnci v akci

Naposledy hrála Anglie v pátek večer během loňské přípravy v Amsterodamu. Kvůli řádění v ulicích bylo zadrženo přes sto jejích fanoušků. Ti skončili na policejních služebnách také letos v červnu v Portugalsku během Ligy národů. Ve fanzóně, v níž byly i rodiny s dětmi, po sobě házeli půllitry, na ulicích ničili zaparkovaná auta, z fontány si udělali bazén.

„Myslím, že je to nešťastné rozhodnutí. Je lepší kritické situaci předejít, než se ji snažit za běhu kontrolovat a pak toho litovat,“ myslí si Marc Roberts, jenž má na starosti bezpečnost na fotbale.

Kromě veřejného pořádku budou pražští policisté dohlížet na dopravu v okolí stadionu. Praha 10 i dopravní podnik (DPP) očekávají její zpomalení, možná kolaps. „Městská část prosí občany, aby se zejména v době před utkáním nepohybovali v okolí stadionu, pokud to není nezbytně nutné. Zároveň doporučuje využívat městskou hromadnou dopravu, jelikož se dají očekávat problémy s parkováním,“ uvedl mluvčí radnice Jan Hamrník.

Dopravce radí návštěvníkům zápasu cestovat metrem. „Doporučujeme využít zelenou linku A s výstupem ve stanici Želivského nebo Strašnická s docházkovou vzdáleností ke stadionu přibližně deset minut,“ uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková. Po skončení utkání bude posílen provoz tramvají i autobusů. „Nicméně vzhledem k očekávané neprůjezdnosti v nejbližším okolí opět doporučujeme krátkou procházku k oběma nejbližším stanicím metra,“ dodala mluvčí.

Posílená ochranka v barech i před nimi

Město i policisté se také připravují na to, že se Britové v Praze zdrží. „Jelikož je předpoklad, že valná část anglických příznivců zůstane v Praze celý víkend, bude zesílen výkon služby hlavně v centru,“ oznámil policejní mluvčí Daněk.

Na víkend se chystají i samotné provozovny. „Podniky budou fungovat v podobném režimu jako při vrcholech sezóny, jako jsou Velikonoce, Nový rok a podobně. Tedy dojde především k posílení ochranek,“ řekl noční starosta hlavního města Jan Štern.