Pětadevadesát let od svého založení slaví letos ABC Braník. Jeho fotbalový klub si naposledy před čtvrtstoletím zahrál na úrovni republikových soutěží, v roce 1984 pod názvem Pragoflora sestoupil z divize a od té doby se pohybuje na různých stupních pražského fotbalu.

Za sezonu nastříleli 111 branek

V letošním roce vyhrál Braník pod vedením trenéra Karla Klimka jednu ze dvou I. B tříd a postoupil do I. A třídy. Ve 26 zápasech nastřílel 111 branek, to ani zdaleka nedokázal žadný jiný pražský tým. Je to více než čtyři a půl gólu na zápas!

Z I. A třídy je už jen krok do pražského přeboru. „Rádi bychom oslavili za pět let sté výročí našeho klubu právě v přeboru,“ odkryl střednědobé plány klubu jeho předseda Jan Maděra.

Sám klubu působí právě to zmíněné čtvrtstoletí. Začínal jako trenér mládeže, po deseti letech se stal funkcionářem a na sklonku starého milénia šéfem klubu.

V Braníku mají letos velký rok. Postoupil nejen první tým mužů, své mistrovské soutěže totiž vyhrála i tři mládežnická družstva ABC.

Ze čtyř vítězů mohli postoupit dva

Mladší žáci triumfovali v pražském přeboru, postup do divize jim ale zůstal zapovězen, neboť starší žáci Braníku byli „až“ třetí. Také béčko mladších žáků vyhrálo I. A třídu, nicméně i pro tyto chlapce postup nebyl dopřán. Přebor, jenž vyhrál jejich A-tým, je totiž jen o jeden soutěžní stupínek výš.

Branická starší přípravka, ročník 1998, pak vyhrála pražský přebor. Před Slavií, Spartou, Viktorií Žižkov, Admirou a Bohemians 1905… Postoupila tím do celorepublikového finále jež se bude hrát za týden v Karviné.

Přípravka vyhrála regionální kolo E.ON ČR Junior Cupu

Výčet přesto není úplný. Během uplynulého víkendu se ještě o rok mladší elévové, tedy ročník 1999, úspěšně poprali o prvenství v regionální části turnaje E.ON ČR Junior Cup pro oblast Prahy a středních Čech. Ten se hrál v Horních Počernicích a startoval zde tucet týmů, mj. i Slavia (skončila druhá), Admira (třetí), domácí Viktoria Žižkov či Kladno.

Braník postoupil do tzv. Velkého finále, jež se bude hrát v září, dosud ale není známo kde. Každopádně se už bude bojovat o postup na mezinárodní turnaj v německém Gilchingu, vstupenky na kvalifikační zápas české fotbalové reprezentace s Polskem a možnost přivést reprezentanty na trávník před utkáním.

Ondřej Zeman byl nejlepším hráčem turnaje

V dobrém bude na xaverovský turnaj vzpomínat desetiletý Ondřej Zeman z Braníka, kterého trenéři zvolili nejlepším hráčem turnaje. Získal týdenní pobyt v pražské Fotbalové škole Petra Čecha a s tímto gólmanem se osobně setká.

„Nemám slov, mám strašnou radost. Petra Čecha znám a fandím mu,“ svěřil se oceněný mladý fotbalista.

Zdravé branické základy

„Klub má zdravé základy. Vždyť tři čtvrtiny A-týmu mužů jsou našimi odchovanci,“ uvedl Maděra. Koncepční systém práce je vlastní i sekretáři Pavlu Volfovi, jinak by to ani nešlo.

Duší branické mládeže je pak Irena Šimůnková. „Vždyť jsem také kvůli tomu na Braníku dnes a denně. Naše přípravky jsou v Praze nejlepší,“ řekla s hrdostí v hlase paní, jež se rovněž stará o pořadatelství nepřeberného množství venkovních i halových turnajů.

ABC Braník má kromě fotbalu ještě volejbal, beachvolejbal, stolní tenis a nohejbal. Zdejší volejbal má dokonce „na povel“ šéf Českého volejbalového svazu Antonín Lébl.

TJ ABC Braník

založen: únor 1914 jako Atletický Branický Club (odtud zkratka ABC).

počet členů: 200, fotbalových týmů je třináct (dva týmy dospělých, dva dorostenecké, pět žákovských, čtyři přípravky).

sídlo klubu: ul. Ve Studeném, Praha 4.

oddílové barvy: modrá a bílá.

hvězda minulosti: odchovanec Václav Mašek, útočník čs. reprezentace a Sparty, později i její předseda.

Nejsme jen legrační družina, říká trenér branické přípravky Somr

Jejich fotbalový potěr jim závidí spousta mnohem renomovanějších pražských klubů. Vzorná práce s mládeží přínáší klubu ABC Braník výsledky. Naposledy během uplynulého víkendu, kdy jeho mladí fotbalisté ročníku narození 1999 vyhráli na Xaverově regionální část turnaje E.ON ČR Junior Cupu.

„Kluci to berou hodně prestižně, nejsme totiž jen nějaká legrační družina,“ tvrdí 39letý trenér desetiletých branických klučinů Oldřich Somr.

Ve finále regionálního kola jste zdolali Slavii, to je velký úspěch, ne?

Do každého zápasu jdeme s kluky s tím, že chceme vyhrát. To platilo i pro finále, i když jsme měli v hlavách dopolední prohrané utkání ve skupině právě se Slavií v poměru nula čtyři. Nakonec jsme vyhráli na penalty, bylo to skvělé. Vyznamenal se brankář, jehož máme na hostování právě ze Slavie.

Čím to, že se vám v těchto nejnižších věkových kategoriích daří předčit i velké kluby?

Sparta, Slavia, Bohemka, ty si stahují ty nejlepší z jiných klubů. Ale my na rozdíl od nich pracujeme se všemi, takže asi i citlivěji. Snažíme se naše týmy doplňovat na konkrétní posty, aby byly týmy kompaktní. A pokud některý z kluků něco zkazí, nejde hned ven ze hřiště. Nehrají tedy fotbal pod hrozbou.

To je to u desetiletých tak tvrdé?

Co se týče toho střídání, tak na tomto turnaji lze střídat hokejovým způsobem. Kluci hrají s brankářem a sedmi hráči v poli na polovině velkého fotbalového hřiště. Branky jsou pět na dva metry velké.

Je tohle prvenství vaším ojedinělým úspěchem?

Ne, za poslední tři roky jsme v E.ON Cupu vždy postoupili z regionálního kola do republikového finále. Loni se uskutečnilo v Českých Budějovicích a náš ročník 1998 tam až ve finále podlehl týmu Rajhradu. Takže letos chceme i na republice zase nejmíň účast ve finálovém utkání. Bude se to hrát v září, ale dosud nevíme, kde. Ostatně po dobře obsazených turnajích jezdíme po celý rok. Proto se nám daří držet krok s přípravkami velkých klubů. Kluci už jsou zkrátka na těžké zápasy i v tomto věku zvyklí.

A co odměna pro vás?

Ta je minimální. My trenéři mládeže to ale rozhodně neděláme kvůli penězům, naší odměnou jsou výsledky a fotbalový růst našich svěřenců.