Útočník Juventusu Turín přispěl brankou k vítězství nad Neapolí 2:0, jeho tým díky tomu získal italský superpohár a CR7 se posunul na první místo v historickém pořadí fotbalových střelců. Aspoň tak hovořily informace, které přinesly i renomované statistické weby. Ty se dokonce zmiňovaly o tom, že Ronaldo měl ve své kariéře nastřílel nikolik 760, ale dokonce přes osm stovek gólů. 

Jenže není tomu tak. Na celou věc si ještě znova posvítili čeští statistici a jejich stanovisko zní jasně. "Komise pro historii a statistiku vyšla z počtu branek, které Bicanovi počítají renomované mezinárodní statistické weby. Ten počet je 805 branek s poznámkou, že chybí góly vstřelené v roce 1952 za Hradec Králové v druhé nejvyšší české soutěži. Podařilo se nám dohledat tyto branky, je jich 53 ve 26 zápasech," uvedl předseda komise pro historii a statistiku Jaroslav Kolář z Fotbalové asociace ČR. 

| Video: Youtube

"Zároveň jsme ještě jednou prověřili veškeré další údaje a po této kontrole nám vyšel oficiální počet branek Bicana. Za komisi můžeme prohlásit, že Bican má na kontě 821 gólů vstřelených v oficiálních zápasech. Ronaldo se bude muset ještě snažit, aby tuto metu dosáhl," doplnil.

Zpráva míří do světa
Informace o pátrání ihned zaujala i média v zahraničí. Bican se tak dostal na stránky kanálu Sky Sports, o počtu gólů píše server Football Italia nebo deník AS. Zprávu šíří i tisková agentura AP.

Komise si dala tu práci, že většinu gólů skutečně ověřila. Tam, kde to nebylo možné, vycházela z oficiálních statistických informací. Upraveny byly i některé dílčí údaje. V domácí ligové soutěži nastřílel Bican 447 branek, místo původně uváděných 450, v reprezentaci se trefil osmnáctkrát. 

Rodákovi z Madeiry tak na legendu českého fotbalu zbývá ještě 61 gólů. A mohlo jich být ještě více. "Josef Bican kvůli válečným rokům přišel na šest let o možnost hrát mezistátní zápasy. Konkrétně tedy o více než třicet utkání, ve kterých by, při své tehdy vrcholové formě, mohl dosáhnout například i na tři desítky dalších gólů," píše se v tiskové zprávě FAČR.

| Video: Youtube