Oba stojí za silnými kluby ve své zemi, které dokáží výrazně podpořit díky dobrému finančnímu zajištění. Druhý nejbohatší Čech Daniel Křetínský je v čele pražské Sparty už od roku 2004, George Becali se zapojil do vedení klubu Steaua Bukurešť dokonce už na konci 90. let a v roce 2003 už byl jejím většinovým šéfem.
Co se týče čistého jmění, je ale mezi oběma boháči stále obrovský rozdíl. Křetínský se v aktuálním žebříčku časopisu Forbes nachází na 247. místě mezi nejbohatšími lidmi na světě. Jeho jmění podle dostupných údajů činí 9,4 miliardy amerických dolarů.
Na druhé straně Becali se na list světových miliardářů ani nedostal, podle dostupných údajů dosahovalo jeho jmění v roce 2021 „pouze“ na 500 milionů dolarů.
Zatímco Křetínský ale získal peníze z energetiky a realit, později se vedle fotbalu začal angažovat i v médiích a působí jako distingovaný gentleman a podnikatel, jeho rumunský protějšek dělá spíše dojem mafiána s jasně vyhraněnými názory.
Becaliho příjmy pramenily zejména z realit a z podivné výměny pozemku s rumunskou armádou. Právě kvůli zmíněné směně byl Becali později vyšetřován. A rozhodně to nebyl jeho poslední problém se zákonem, mezi lety 2013 a 2015 dokonce seděl ve vězení.
Ještě předtím se rumunský podnikatel vrhl i do politiky a neúspěšně kandidoval mimo jiné v prezidentských volbách. Mezi lety 2009 a 2013 byl členem Evropského parlamentu.
Rvačka i výhrůžky smrtí
Šéf rumunského FCSB má oproti svému protějšku z Čech rozhodně bohatší seznam nejrůznějších kontroverzí. Opakovaně vystupoval proti homosexuálům a v roce 2010 dokonce prohlásil, že jeho klub by nikdy neangažoval homosexuálního hráče. „Proč je v Rumunsku tolik homosexuálů? Dám dva, nebo pět milionů na referendum, abychom se zbavili homosexuálů v naší zemi,“ uvedl v roce 2006.
Rozruch vzbudil i rvačkou se šéfem fotbalového svazu a jednomu z novinářů dokonce vyhrožoval smrtí.
Hodně výraznou postavou je nadále i ve fotbale, kde vzbuzuje pozornost svými výroky. Po remíze v prvním duelu se Spartou slíbil některým svým hráčům, že jim zvýší platy až o 50 procent, pokud českého mistra vyřadí. Jednat by se konkrétně mělo o Dariuse Olarua, Mihaie Lixandrua a Valentina Cretua.
Becali se pravidelně vyjadřoval i k výkonům rumunské reprezentace během letošního Eura. „Nevěřil jsem, že bychom porazili Nizozemsko, to se mohlo pomoct jen s pomocí Boha. Dacia bojovala s Rolls Royce. Nizozemsko má hráče, kteří stojí 200 milionů, naši hráči stojí všichni dohromady 50. Bez štěstí s nimi nemůžete bojovat,“ vyprávěl po porážce 0:3 v osmifinále.
To Daniel Křetínský zůstává, co se týče fotbalu, většinou v pozadí a k dění se příliš nevyjadřuje. Jeho památným prohřeškem zůstává chování z jarní části sezony 2022/23, kdy o přestávce jednoho ze zápasů navštívil kabinu rozhodčích a žádal vysvětlení dvou herních situací. Za svoje počínání tehdy vyfasoval pokutu 50 tisíc korun, Sparta musela vysolit dokonce 200 tisíc.
Už v úterý večer se v Bukurešti kluby dvou boháčů postaví proti sobě a budou bojovat o postup do dalšího předkola Ligy mistrů. Sparta byla před úvodním duelem favoritem, ale po domácí remíze 1:1 je situace otevřená na obě strany. Bude se radovat Křetínský, nebo Becali?