Sranda mač? Jak se to vezme. Sparťanům se nelíbí negativní bilance a jdou cestou omlazení a posílení sestavy. Už loni povolali „mladíky“ (byla z toho výhra 9:4). I proto letos pokračují v útoku a pošlou do boje trumf trumfů. Davida Lafatu.

„Jsme moc rádi, že nabídku přijal,“ pochvaluje si manažer sparťanského výběru Jiří Novotný. „David je srdcař, velký sparťan, odvedl pro klub velký kus práce. A sám byl rád, že si může jít zahrát,“ dodává.

Autor 198 ligových gólů dal v květnu sbohem profesionálnímu fotbalu, ale doma na jihu Čech stále aktivně hraje. Brankáře soupeře děsí v dresu přeborového Olešníku. „Víme, že mu střelecký prach nezvlhnul,“ usmívá se Novotný.

Rosický se omluvil

Lafatu sice zlanařil, ale další eso už se mu nepovedlo. „Tomáš Rosický se omluvil, je mimo Prahu,“ vysvětluje. Sparta tak má jediného nováčka, slávisté povolali hned tři Jiřího Bílka, Mario Ličku a brankáře Václava Wintera.

„Zjišťoval jsem si od Standy Vlčka informace a říkal, že kvalita je vysoká. Uvidíme, jak se s tím poperu. Je to pro mě čest a těším se,“ přiznává Jiří Bílek, který se po konci aktivní kariéry přesunul do klubového managementu a je členem představenstva vršovického celku.

Vstupenky na jméno už nejsou

Přesto, že jde o přátelské setkání kamarádů, nikdo si na hřišti nic nedaruje a diváci sledují vysoké nasazení z obou stran. „Každý z nás chce vyhrát. I když si jdeme zahrát jen tak na plácek, tak chceme zvítězit. Sportovci to takhle v hlavě prostě mají,“ říká slávista Luboš Kozel.

„Silvestrovské derby je takové správné uzavření sportovního roku a ideální příležitost vidět se s lidmi, se kterými se během roku příliš nepotkáte. Navíc se nám daří o hodně více, než ta mistrovská,“ směje se.

Mimochodem oproti loňsku se udála ještě jedna změna. Zatímco minulý rok pořadatelé prodávali vstupenky na jméno, pro tento ročník od toho upustili. Tentokrát si může poslední den roku zpestřit fotbalovou podívanou kdokoliv.