Je potřeba neodkladně hledat odpovědi, do mistrovství Evropy vstoupí celek kouče Jaroslava Šilhavého už za dvanáct dnů.

Co se tedy řeší pod Alpami, kde jinak vládne ospalá nálada? V úterý přišly na řadu především aktuální události. Například ranní návštěva dopingových komisařů, kteří si vytáhli na kontrolu desítku borců, jimž vzali krev i moč. 

Druhá zapeklitost je rovněž medicínská. V pondělí pouze vyklusával, včera už se tréninku nezúčastnil. Sparťanský talent Adam Hložek je sužován bolestí kyčle. „Ale na Euro bude připraven,“ řekl rozhodně mluvčí Petr Šedivý.

U Hložka se však zastavme. Ač je mu osmnáct, rozhodně může být v základní sestavě. Na to ostatně přikývl i trenér Jaroslav Šilhavý.

Hložkovi se cesta mezi startovací jedenáctku otevřela především po těžkém zranění slávisty Lukáše Provoda. Ten si pro sebe zabral v poslední době místo pravého křídla, ale o Euro přišel poté, co si přetrhl tolikrát prokletý zkřížený vaz v koleni.

Jsou tam však také další možnosti. „Může nastoupit pod hrotem i jako druhý útočník,“ nastínil Šilhavý. Poslední alternativa se nabízí spíše v průběhu zápasu, trenér dlouhodobě razí rozestavení s jedním klasickým forvardem na špici.

Co tu máme dál? Ano, zásadní věc, kvůli níž reprezentanti vyrazili do Alp. Potřebují obnovit energii po drsné sezoně, jejíž program ještě významněji nahustil čínský virus.

Například předpokládaný tahoun Tomáš Souček má v nohách 51 zápasů. V drtivé většině z nich pobyl na hřišti plnou porci 90 minut. Proto byl už včerejší ranní trénink svižný, zaměřený na kondici. Hráči se točili na stanovištích.

„Měli jsme týden volno, to je akorát. Když z toho tělo vyskočí na dýl, může být problém,“ pronesl Matěj Vydra.

Ožehavou otázkou je také post gólmana. V zápasech s Itálii a Albánií se rozsekne, zda půjde do hry Tomáš Vaclík, nebo Jiří Pavlenka. Už v Tyrolsku se proto hraje o klíčové místo.

„Důležitá je chemie týmu, ne individuality,“ řekl obecně a trefně útočník Vydra. U gólmanů je to ale maličko jinak. V lepší pozici je dozajista Vaclík, pro Šilhavého dlouhodobá jednička.