Druhý celek uplynulého ročníku druhé ligy naostro poznal, jak rozdílná je úroveň top českého klubu. „Musíme se seznámit s první ligou, že je daleko agresivnější a zejména kvalitnější. Takové situace se nám stávaly i ve druhé lize, ale soupeř nás nepotrestal. Tady nás vždycky potrestá,“ uznal brněnský kouč Miloslav Machálek.

Už po jedenácti minutách bylo jasno, jakým vývojem se bude utkání ubírat. Ve čtvrté minutě totiž Spartu poslal do vedení Andreas Vindheim a o sedm minut později zvýšil Lukáš Juliš. „Bylo mi nevalně, protože jsem viděl naši marnost z hlediska poctivosti do defenzivy. Nebudeme nic zastírat, ve třech gólech jsme byli podepsaní naší nedůsledností. Prostě jsme branky soupeři věnovali, došlo k selhání jednotlivce. V prvním poločase naše defenziva nevypadala vůbec dobře,“ hlesl Machálek, který prožil v roli hlavního kouče v první lize teprve druhý duel kariéry.

Ve 30 a 35. minutě zvýšila Sparta už na 4:0, o oba zásahy se zasloužil letenský kapitán Bořek Dočkal. „Vydařil se nám vstup do zápasu, byli jsme aktivní, ze tří šancí jsme třikrát skórovali. Vedení mělo vliv na naši hru i na Brno. Byli jsme efektivní a nebezpeční směrem dopředu,“ těšilo Dočkala.

Na hře Zbrojovky se citelně projevila absence kapitána Pavla Dreksy, který nedokončil předzápasový trénink. Ve stoperské dvojici jeho místo zaujal sedmnáctiletý Lukáš Endl. „Hodili jsme ho do vody a byla otázka, jaký zvolí plavecký styl. Nepropadl, ale druhý gól jde za ním, nenavázal se na hráče. Je to mladý kluk, velice šikovný, ve druhé lize to zvládal, jen musí získat daleko víc zkušeností. Nelze to však házet na něj,“ upozornil Machálek.

Stoper Dreksa půjde v pondělí na vyšetření, které ukáže, zda příští neděli nastoupí v domácím utkání proti Bohemians 1905. „Neskutečně nám chyběl jako lídr a borec, který řídí celou defenzivu. Byl to zásadní zásah do naší sestavy a myslím, že určil ráz utkání. Kdyby hrál Pavel Dreksa, tohle se nám nestane,“ podotkl brněnský trenér.

Do druhého poločasu poslal místo Endla dalšího mladíka Jakuba Černína a Adriána Čermáka vystřídal Ondřej Vaněk. Zbrojovce to evidentně prospělo a hosté taky polevili v aktivitě. „V poločase jsme si řekli, že se odvděčíme divákům, když jich přišel takový počet, a že prohrajeme alespoň se ctí. Vlivem výsledku Sparta trošku polevila a nechala nás vstoupit do hry. Pak s námi měla i trochu problémy, naši střídající hráči naskočili velice dobře a vytvořili jsme si určitý tlak,“ pravil Machálek.

První brněnskou branku v nejvyšší soutěži po dvou letech vstřelil po hodině hry krásnou ránou kapitán Peter Štepanovský po pasu Ondřeje Pachlopníka. „Pachli mě tam dobře viděl. Byl jsem úplně sám, snažil jsem se míč co nejdřív zpracovat a napálit ho na bránu,“ popsal moment Štepanovský.

S pražskou Spartou se vrátil do Brna bývalý kouč Zbrojovky Václav Kotal, který se po zápase usmíval. „S výsledkem i hrou v první půli panuje nadstandardní spokojenost, ale trošku mi ji kalí výkon ve druhé,“ řekl Kotal.

FC Zbrojovka Brno - AC Sparta Praha 1:4 (0:4)
Branky: 59. Štepanovský (Pachlopník) – 4. Vindheim (Lischka), 11. Juliš (Štetina), 30. Dočkal (Hložek), 35. Dočkal (Hložek)
Rozhodčí: Franěk – Vasljuk, Vlček – Klíma.
Žluté karty: 41. Pachlopník (BNO), 71. Černín (BNO) – 16. Čelůstka (SPA), 44. Ladislav Krejčí ml. (SPA), 67. Sáček (SPA), 89. Štetina (SPA)
FC Zbrojovka Brno: Floder – Štepanovský (C), Jakub Šural, Endl (46. Černín), Jan Moravec – Pachlopník (75. Koudelka), Ad. Čermák (46. Vaněk), J. Sedlák, A. Fousek (69. Hladík) – Přichystal (75. M. Vintr), Růsek.
AC Sparta Praha: Heča – Štetina, Čelůstka, Lischka – Vindheim (90. Plechatý), Ladislav Krejčí ml. (77. Trávník), Sáček, Dočkal (C) (90+1. Souček), Matěj Hanousek – Juliš (78. Kozák), Hložek (90. Karabec).