Plzeňský šéf Adolf Šádek klub koupil teprve letos na jaře od Tomáše Paclíka, nedávno se ale začalo mluvit o jeho zájmu o působení ve Zbrojovce Brno. Ostatně rodinná pouta ho vážou se stávajícím bossem brněnského klubu Václavem Bartoňkem.

I proto prý Šádek hledá pro Plzeň buď finančně silného partnera, nebo rovnou někoho, kdo by Viktorii převzal. A na obzoru se teď objevil Křetínský, majoritní vlastník holdingu EPH. Ve světě sportu proslul vlivný miliardář jako majitel Sparty, na kterou ovšem už od svého příchodu spíš doplácí.

„V zákulisí se nejdříve mluvilo o podnikateli, mecenáši a plzeňském patriotovi ze slavné generace pivovarníků Ivanu Hlaváčkovi. Do hry ale podle všeho vstoupilo jiné eso. Daniel Křetínský, podnikatel a majitel pražské Sparty. Podle všeho chce mít vliv na chod obou klubů z nejužší špičky české ligy,“ píše CNN Prima News.

Podle mluvčího plzeňského klubu Václava Hanzlíka se tyto informace nezakládají na pravdě, EPH je nechce komentovat. 

Pozor na licenční řád

Dle regulí by to ale nebylo možné, což ostatně zjistil i Šádek při svém flirtu se Zbrojovkou. UEFA nepřipouští start dvou klubů s jedním vlastníkem ve stejné soutěži a podobný střet zájmu vylučuje i tuzemský licenční řád.

V něm je doslova uvedeno: „Na členy statutárního nebo dozorčího orgánu nebo prokuristu žadatele nebo držitelem majetkové účasti /držitele licence se vztahuje zákaz konkurence, tzn. nesmí být členem statutárního nebo dozorčího orgánu nebo prokuristou nebo držitelem majetkové účasti jiného žadatele / držitele licence.“

V překladu: jedna osoba může vlastnit pouze jeden (profesionální) klub. To samé platí pro jeho řízení.

„Pokud by toto někdo porušil, vystavil by se riziku, že klub nedostane licenci a nebude moci hrát první nebo druhou ligu,“ řekl Deníku Bohuslav Pavlík, který jako šéf licenční komise FAČR s kolegy dohlíží na dodržování stanovených norem.

Mezi Spartou a Plzní panovalo v uplynulých letech několikrát značné napětí, symbolizované známkou kauzou „Křetínského kabely“ (s mizivým výsledkem). V posledních letech ale v českém fotbalu po sportovní stránce vládne především Slavia, zatímco plzeňský klub zažívá po pěti mistrovských titulech v letech 2011 až 2018 a účastech v Lize mistrů ústup ze slávy.