Souček by přestupem překonal rekord Tomáše Rosického, který v lednu 2001 přestoupil ze Sparty do Dortmundu za 504 milionů korun. West Hamu patří v Premier League 17. místo a jen díky lepšímu skóre není na sestupových příčkách.

„Podepsáno. Nadšení i smutek zároveň. Tomáš nám bude hrozně chybět jako kapitán, hráč i člověk. Bude těžké ho nahradit. Je to skvělá vizitka Slavie i českého fotbalu," uvedl Tvrdík.

Zápas 28. kola Fortuna ligy mezi Sparta Praha a Slavia Praha, hraný 14. dubna v Praze v Sinobo stadium. Tomáš Souček ze Slavie
Slávista Souček je blíž rekordnímu přestupu. Kouč: Má vše, co West Ham potřebuje

Souček opouští Slavii po 14 letech jako klíčová postava týmu. „Byl jsem ve Slavii strašně šťastný. Říkal jsem si, co může být ještě lepšího, hraní ve Slavii mi umožnilo prorazit do nároďáku a nemohl jsem být po fotbalové a osobní stránce šťastnější. Vyskytla se ale tahle velká výzva, já jsem před sebe dal pro a proti a rozhodl jsem se, že tu výzvu chci přijmout," řekl pro klubový web Souček.

O jeho přestupu se mluvilo delší dobu. Nejlepší hráč minulé ligové sezony měl řadu nabídek už v létě, ale nakonec v červnu podepsal s českým mistrem novou smlouvu s výstupní klauzulí ve výši 15 milionů eur (378 milionů korun). S Pražany si na podzim zahrál základní skupinu Ligy mistrů a jeho cena ještě stoupla.

V tomto přestupním období se o něj zajímal i jiný anglický klub Brighton či Monako, Souček dal ale přednost West Hamu. V tradičním londýnském klubu naváže na českou stopu, v minulosti za tým hráli i Luděk Mikloško, Tomáš Řepka a Radoslav Kováč.

Zahraje si s Ricem či Zabaletou

„Probrali jsme to a myslíme si, že je nyní ten pravý čas k tomu zkusit si cizinu. Zvlášť když se jedná o anglickou ligu, kterou já mám odmala úplně nejradši. Chci si tím prožít svůj sen. Faktory pro odchod tak převážily i skutečnost, že odcházím z milované Slavie," řekl Souček.

West Ham trénuje David Moyes, který v minulosti působil i v Manchesteru United. K nejznámějším hráčům patří Lukasz Fabiaňski, Declan Rice, Pablo Zabaleta nebo Andrij Jarmolenko. Největším úspěchem „Kladivářů" jsou triumf v dřívějším Poháru vítězů pohárů z roku 1965 či tři vítězství v Anglickém poháru.

„Tomáš nám přináší plno kvalit, ale co je nejdůležitější - přesně pasuje k profilu hráče, kterého do klubu chceme. Je mladý, hladový, ale už je dostatečně prověřený. Byl kapitánem, jako defenzivní záložník dává hodně branek. Musíme mu dát čas, aby se usadil v týmu, ale jsme si jisti, že se ukáže jako silný doplněk mužstva," uvedl Moyes.

Pokud by West Ham Součka v případě sestupu nekoupil, bude podle Tvrdíka hráč stát více než 15 milionů eur. „Pro každého dalšího zájemce na transfer by to již nebylo 15 milionů eur výstupní doložky, ale cena po dohodě se Slavií. Nejen West Ham, ale i další zájemci o hráči byli ochotni nabídnout výrazně více než 15 milionů eur," uvedl Tvrdík.

Fotbalista Martin Hašek.
Vzpoura na letišti. Hašek odmítl odletět se Spartou na soustředění

Souček je odchovancem Slavie, ve vršovickém klubu se ale výrazně prosadil až poté, co se v létě 2017 vrátil z hostování v Liberci. Tam ho vedl nynější kouč Pražanů Jindřich Trpišovský, který přišel do Edenu o půl roku později.

V minulé ligové sezoně vstřelil Souček coby defenzivní záložník 13 branek a byl vyhlášen nejlepším hráčem ročníku. Celkem má v české nejvyšší soutěži na kontě 126 startů a 31 gólů. V reprezentačním A-týmu odehrál 25 utkání a trefil se třikrát.