Ovšem start se zoufale nepovedl a ze čtyř kol vybojovali obhájci titulu jen čtyři body. „Odehráli jsme náš nejlepší zápas na jaře,“ řekl po nedělením domácím derby se Spartou (1:1) záložník Petr Ševčík.

Ano, nejlepší jarní výkon to byl, ale v plné nahotě ukázal, že tým nešlape jako na podzim a že na sehrání omlazeného kádru bude třeba daleko více času.

Jenže náskok překvapivě rychle mizí a ze zmíněných šestnácti bodů odstupu na druhou Plzeň je na začátku března už jen polovina. Jde o důvod k panice?

Zmatek ve všech řadách

Brankář Ondřej Kolář na podzim očaroval svými kousky celou Evropu, ale na jaře dostal ve čtyřech ligových zápasech stejný počet gólů, jako za všech dvaceti podzimních. Defenziva pochopitelně utrpěla odchodem Tomáše Součka. Absenci nejlepšího hráče soutěže není snadné nahradit, ale je to klíčovým úkolem pro nejbližší dobu.

Trenér Trpišovský si hodně sliboval od návratu Ladislava Takácse. Ten v nedělním derby během prvního poločasu úplně vymazal sparťana Tetteha, ale ve druhém poločase to bylo naopak a Tetteh mu dvakrát gólově utekl. Byť jednou si pomohl drobným faulem a branka nebyla uznána.

Přehled záložníka Nica Stanciua je vidět, ovšem není to ten Stanciu, který nadchl v dresu Sparty. Trpišovský tvrdí, že se ještě ukáže. Ovšem po třičtvrtě roku ve Slavii už by byl nejvyšší čas.

Nepříliš produktivní útok je problémem sešívaných už delší dobu. Poslední roky vždy stříleli více záložníci než forvardi. Pro jaro se počítalo s dvojicí Stanislav Tecl a Júsuf Hilál, ale na začátku druhé části sezony ukazuje mladý Chorvat Petar Musa, že právě on by měl být útočníkem číslo 1. Vyrovnání v derby ve třetí minutě nastavení jeho pozici ještě vylepšuje.

Už bez výpadků

Na Slavii si ale všechno moc dobře uvědomují a nejsou alibisté. „Na snižující se náskok na Plzeň musíme myslet, musíme pořád pracovat na obměně týmu,“ ví Trpišovský. „Na výkonu z derby se dá stavět, ale musíme to potvrzovat i další zápasy a ne mít výpadky,“ upozorňuje.

Kádr mistra musí dostat jasnou tvář. A rychle. Plzeň totiž vycítila šanci a jde po ní jako hladový vlk.