Sparťané sice v neděli pouze remizovali s Jabloncem, do slezské metropole ale jedou v roli velkého favorita. Soupiska Letenských je prošpikována zajímavými jmény, ať už se jedná o rumunskou kolonii v čele se Stanciem či horkokrevného Kangu.

„Sparta má zvuk, je favoritem, ale my svou kůži nedáme zadarmo,“ slibuje útočník Slezského FC Opava Tomáš Smola. „S našimi diváky v zádech máme sílu, přeji si plný stadion,“ dodává.

Kouzlo opavského stadionu v minulosti na Spartu dvakrát platilo. V obou případech to bylo ještě za éry Kaučuku. Poprvé si Pražané odvezli porážku 2:0. Kromě vyprodaného stadionu zaujala branka Iva Farského, který střelou „od pokladen“ vstřelil životní gól.

„Byl jsem sám doma a nechtělo se mi vařit. Na oběd jsem si zašel do dnes již neexistujícího Grand restaurantu a dal si pstruha,“ popisuje Ivo Farský okamžiky před svým nejpovedenějším zápasem v kariéře.

Opava - Sparta 1:1 (7.8.1999).

„Na stadion jsem jel pak z města autobusem MHD. Pamatuji si, že když jsem přicházel do parku, zastavil mě fanoušek a ptá se mě: ,Ivo, jak to dnes dopadne?' S úsměvem jsem mu řekl: ,Kdybych to věděl, tak tu ani nechodím'. Popřál mi hodně štěstí a já šel na to.“

Sparta měla sílu. „Pamatuji si, že mě křižoval Pavel Nedvěd, jak se ukázalo, neúspěšně. V té chvíli jsem neuvažoval, jak daleko jsme od branky, jedno jsem ale věděl, že ať střela dopadne jakkoliv, lidé jí zatleskají, a to i kdybych poslal balon do řeky,“ přehrává si v hlavě Ivo Farský.

Druhé vítěství nad velkoklubem z Letné přišlo relativně zanedlouho. Zajímavostí je, že Spartu tehdy vedl i její současný trenér Zdeněk Ščasný. Opavští vyhráli 2:1, když vítězný gól vstřelil současný sekretář SFC Opava Lumír Sedláček.

„Byl to pro mě silný moment. Branku do sítě Sparty považuji za jednu z nejdůležitějších ve své kariéře,“ vzpomíná Sedláček, kterého tehdy zdobila i náušnice v uchu. „Hrát před plným opavským stadionem bylo pro mě velkým zážitkem,“ řekl ještě.

Ve středu proti sobě oba týmy nastoupí v poháru. Ještě v živé paměti všichni mají zápas s Plzní, ve kterém Slezský FC vyhrál 3:2.

„Doma jsme silní, můžeme hrát s každým. Nejsme bez šance. Ať už hrajete se Spartou, Plzní nebo Slavií, je to pro celou Opavu svým způsobem velký fotbalový svátek,“ nechal se slyšet záložník Tomáš Jursa, který věří, že by mohlo být vyprodáno, a to i přesto, že utkání má výkop v 15.45.

Opava - Sparta 1:1 (7.8.1999).

Fotbalový svátek v Městských sadech

Duely mezi Opavou a pražskou Spartou se ve slezské metropoli vždy setkávaly s nebývalým diváckým zájmem. Další střetnutí se uskuteční už zítra. Na historickém snímku jsme se vrátili do srpna 1999. Na stadion v Městských sadech tehdy dorazilo 15 tisíc diváků, kteří přihlíželi remíze 1:1.

Na branku Sionka z osmadvacáté minuty dokázali domácí ještě do poločasu reagovat zásluhou Onderky, jenž nádhernými nůžkami pokořil tehdejšího brankáře sparťanů Poštulku a dostal opavské fanoušky do varu.