A právě o tom včera v Edenu rokovala tuzemská fotbalová generalita. Opatření proti covidu-19 a případnému nedohrání soutěže byla tématem dne, byť byl zároveň zveřejněn los první i druhé ligy. Vzhledem k vývoji by byl zázrak, kdyby se od začátku do konce jelo přesně podle plánu.

„Naším cílem je odehrát všech 34 kol,“ hlásil Svoboda s povinným optimismem. Ano, 34 kol, protože nejvyšší soutěže se účastní osmnáct klubů. Nadstavba se nekoná, sestoupí tři týmy a postoupí pouze vítěz druhé ligy.

Jenže jak to udělat, aby se liga ve smršti karantén, nákaz a ochranných opatření skutečně dohrála?

Nouzový koeficient

Recept je následující: nebude-li možné soutěž dokončit dle (dost nabitého) jízdního řádu, konečné pořadí se určí podle přepočtu získaných bodů na počet odehraných zápasů. Ale pozor, v takovém případě musí být odškrtnuto alespoň padesát procent všech utkání.

„Hledali jsme způsob, jak se vyhnout tomu, co nastalo na konci právě skončené sezony,“ podotkl Svoboda.

Zároveň zdůraznil, že pokud klub sehraje méně než polovinu svých duelů, tak byť by měl koeficient sebelepší, nemůže být mistrem ani postoupit do Evropy. Sestoupit ovšem může i tak.

Další novota? Vedení soutěže má právo klubu nařídit odehrát zápas na cizím hřišti, pokud nebude v karanténě, ale hygienické podmínky v daném regionu neumožní utkání uspořádat.

Testy, testy, testy

Prvoligové mančafty budou mít povinnost před každým mačem otestovat na covid-19 všechny hráče a členy realizačního týmu, uvedené v zápise o utkání. Testy nesmějí být starší než tři dny. Ve druhé lize se bude testovat jednou měsíčně. Náklady, které půjdou do milionů, hradí samy kluby.

„Není to málo, ale věřím, že se situace zlepší a tato povinnost nebude platit celý ročník,“ řekl Svoboda.

Laxnost se nevyplatí, protože protokol „proticovidových“ opatření už není jen doporučením (jako dosud), ale nově byl zařazen do ligových řádů. Jeho nedodržení tak bude řešit disciplinárka.