„Naše cíle se nemění. Chceme získat titul, dostat se do evropských pohárů a uspět v Mol Cupu,“ vypočítává ředitel klubu Adam Kotalík.

Cesta do Evropy bude strastiplná

V sobotu Sparta zahájí nový ročník FORTUNA:LIGY domácím zápasem proti Opavě. Krátce poté vstoupí do předkol Evropské ligy. Aby si zajistila pohárový podzim, musí zvládnout šest týdnů v řadě hrát systémem čtvrtek - víkend. Předkola jedou v rychlém sledu a nepočítají s odpočinkem.

„Zvýšený počet zápasů byl jednou z věcí, kterou jsme museli při tvorbě kádru brát v úvahu. Zátěž se musí rozložit na více hráčů. Se skupinou Evropské ligy bychom v první polovině sezony sehráli přes třicet utkání,“ líčí. O tom, že by se první cíl nemusel podařit, nechce ani slyšet. „Tak neuvažujeme. Naší jedinou myšlenkou je předkola zvládnout a nic jiného neřešíme,“ dodává Kotalík.

Hráči se uzdravují, Sparta je v plné síle

Hodně neklidné spaní měl v létě Pavel Hapal kvůli složení obranných řad. Nejprve si zlomil čelist Wiesner, nepříjemnou zlomeninu stehenní kosti utrpěl při pádu v koupelně Zahustel. Prvně jmenovaný už je ale v zápřahu a ostatní hráči, kteří laborovali s drobným zraněním, například Šural, Kadlec a Kanga, budou do víkendu v pořádku.

„V závěru přípravy jsme se snažili stabilizovat kostru týmu. Od té doby, co jsem na Spartu přišel, jsem snad jen dvakrát za sebou hráli se stejnou stoperskou dvojicí,“ přibližuje trenér situaci v defenzivě. „Věřím, že se sestava ustálí.“ Spartu tentokrát minulo šílené letní posilování jako v minulém roce, kdy do letenské kabiny přišlo hned jedenáct nových tváří.

Lafatovu pozici přebírá Šural

Kapitánská páska v minulých sezonách neodmyslitelně patřila k Davidu Lafatovi. Poté, co král ligových střelců ukončil kariéru, našla nového majitele, útočníka Josefa Šurala. „Je to pro mě ohromná čest, kapitánskou pásku ve Spartě nosily legendy. Chci s ní být podepsán pod úspěšnou sezonou,“ přeje si.

Jeho zástupcem bude jeden z nejlepších fotbalistů, jaký se na českých trávnících prohání, člen rumunské minikolonie z Letné Nico Stanciu. „Je skvělé, že jsme ve Spartě čtyři. Radost mi udělal hlavně příchod Alexe Chipciua, se kterým jsem hrál pět let,“ usmívá se záložník.

Obávaný exekutor přímých kopů se těší také na nový hrací systém, kdy po 30 kolech přijde ke slovu nadstavba. „Podobný jsem zažil v Belgii, ale tam finálové šestici snížili počet bodů na polovinu a rázem na tom bylo šesté mužstvo tabulky podobně jako první. Oceňuji, že v novém formátu české ligy body zůstanou,“ dodává Stanciu. Otázkou zůstává, kolik jich Sparta získá. Minulou sezonu zakončila na páté příčce, hůře dopadla naposledy v roce 1982.