Výsledky před odpoledním závěrečným kolem nadstavbové skupiny o titul zveřejnil organizátor ankety Ligová fotbalová asociace, která v Česku řídí profesionální soutěže. Osobností ligy se stal veterán Bohemians 1905 záložník Josef Jindřišek, cizincem sezony Sörensen a objevem slávistický křídelník Matěj Jurásek.

Krejčí ovládl anketu, přestože kvůli vleklému zranění zasáhl na podzim jen do dvou kol a před dnešním závěrečným zápasem s Plzní odehrál v ligovém ročníku pouze 18 utkání. V jarní části se však dostal do životní formy a dotáhl Spartu k prvnímu titulu od roku 2014.

Krejčí dal v ligové sezoně 13 branek a mezi záložníky je v soutěži nejlepším střelcem. Zároveň kraluje statistice v počtu bodů na zápas. Většinu utkání navíc defenzivní univerzál odehrál na pozici stopera. Jeho dosavadním maximem bylo osm gólů z ročníku 2020/21. Krejčí je především specialistou na penalty, proměnil všech osm, což je nejvíce z ligy. Jeho trefy z pokutových kopů byly klíčové v závěru sezony.

Druhý skončil v hlasování s odstupem 30 bodů Řezníček. Přestože Brno před nedělním závěrečným kolem kleslo na poslední místo tabulky, zkušený útočník, který v pátek oslavil 35. narozeniny, prožívá životní sezonu. V ligovém ročníku zaznamenal 19 branek a je krok od triumfu mezi kanonýry. Zároveň mu scházejí už jen dva góly ke vstupu do Klubu ligových kanonýrů pro hráče se 100 a více trefami v nejvyšších soutěžích.

O dalších 38 bodů zpět obsadil v anketě třetí místo Sörensen. Dánský zadák se rovněž výraznou měrou zasloužil o titul Sparty. Šestadvacetiletý stoper, který přišel na Letnou před sezonou, řídil defenzivu svého mužstva a navrch dal pět branek, což z něj dělá v počtu gólů druhého nejlepšího obránce ligové sezony. Loňský vítěz ankety slávistický defenzivní univerzál Tomáš Holeš tentokrát skončil pátý.

Mezi trenéry dominoval Priske

Mezi trenéry podle očekávání triumfoval Priske. Šestačtyřicetiletý dánský kouč získal se Spartou titul hned ve své první sezoně na Letné a mužstvo pod ním v ligovém ročníku utrpělo jen dvě porážky. Priske se navíc stal prvním zahraničním koučem s výjimkou Slováků, který dokázal vyhrát českou nejvyšší soutěž.

Druhý s odstupem 49 bodů skončil Jaroslav Veselý, jenž s Bohemians 1905 útočí na čtvrté místo a první postup „Klokanů“ do evropských pohárů v samostatné historii. Jindřich Trpišovský podruhé za sebou skončil se Slavií v tabulce na druhém místě a v anketě byl znovu třetí.

Cenu pro osobnost ligy převzal nejstarší hráč soutěže Jindřišek. Kapitán Bohemians 1905 na konci dubna proměnil penaltu proti Jablonci a ve 42 letech, dvou měsících a 16 dnech se stal nejstarším střelcem nejvyšší soutěže v samostatné historii.

Objev sezony devatenáctiletý křídelník Matěj Jurásek zaznamenal v ligové sezoně za Slavii šest branek a k tomu přidal pět asistencí. V hlasování fanoušků v anketách hráč utkání triumfoval jeho kolega z Edenu útočník Mick van Buren, který na podzim hostoval v Liberci.

V doprovodných kategoriích na jednotlivých postech, které byly vyhlášeny už v minulých dnech, kralovali sparťané. Mezi brankáři zvítězil Matěj Kovář, mezi obránci Sörensen a mezi záložníky Krejčí, nadvládu letenského mužstva narušil pouze útočník Řezníček.

Ocenění v české lize za sezonu 2022/2023:
Hráč sezóny – Ladislav Krejčí, Sparta
Trenér sezóny – Brian Priske, Sparta
Hráč sezóny dle fanoušků – Mick van Buren, Slavia
Cizinec sezóny – Asger Sørensen, Sparta
Objev sezóny – Matěj Jurásek, Slavia
Osobnost ligy – Josef Jindřišek, Bohemians
Brankář sezóny - Matěj Kovář, Sparta
Obránce sezóny - Asger Sørensen, Sparta
Záložník sezóny - Ladislav Krejčí, Sparta
Útočník sezóny -  Jakub Řezníček, Zbrojovka Brno