„Za dva a půl roku, co Kanga v našem klubu působil, splňoval vše, jak bychom si představovali, ať už na hřišti i mimo něj, jen poslední tři měsíce před vypršením smlouvy. Respektoval týmová pravidla, dodržoval pokyny trenéra. Pak je to hráč, kterého tu chceme,“ řekl Rosický v klubovém prohlášení. Kangovo obrození spojil s koučem Václavem Kotalem.

„S ohledem na tento fakt a po zkušenostech s ním jsme vyhodnotili, že naší společnou cestou může být jen kontrakt, který bude hráče ze začátku motivovat k tomu, aby splňoval tato kritéria,“ pokračoval.

Sám si mohl vybrat

„Proto jsme navrhli model: hraješ, plníš úkoly trenéra, jsi disciplinovaný, máš dvouletý kontrakt. Takovou délku nové smluvní spolupráce si sám Kanga představoval. Tento model byl ale zároveň nastavený takto: nejsi disciplinovaný, nerespektuješ spoluhráče a kouče, pak nehraješ a budeš tu s námi jen rok,“ přibližoval detaily komplikovaného jednání o Kangově budoucnosti na Letné.

Ten však mírnou nejistotu nepřijal a liga přišla o kontroverzní tvář.

„K naplnění cílů potřebujeme hráče, kteří v rudém dresu za prvé skutečně chtějí hrát a za druhé budou mít zájem pracovat ve prospěch mužstva,“ upozornil sportovní šéf Sparty.

Tvorba hry tak od příští sezony bude, nepřivede -li Rosický hotovou posilu, na zkušeném Bořku Dočkalovi a budoucí hvězdě Adamu Hložkovi.

„Naše strategie je nadále budovat zdravý, hladový tým, ve kterém si budou hráči pomáhat, bojovat jeden za druhého. Tým, který bude společně růst. Budou v něm dostávat šanci mladí hráči, naši odchovanci a budeme ho doplňovat o zkušené fotbalisty, kteří mladším pomohou v rozvoji jejich kariéry,“ dodal Tomáš Rosický.

Jeho slova zní hezky. Všichni, kdo fandí rudým barvám, si už ale dlouho přejí, aby to na hřišti konečně začalo dlouhodobě fungovat. Dočkají se toho s Kangovým odchodem?