I proto jsou Pražané ve středu tabulky a prožívají nejhorší start od roku 1996. „Začátek byl tehdy opravdu špatný, nedařilo se, ale nakoplo nás hubené vítězství 1:0 doma s Hradcem. Zápasem jsme se protrápili, ale ukopali jsme výhru, což nám pomohlo, a od té doby jsme prohráli už jen jednou a nakonec získali titul,“ vypráví pamětník vzpomínané sezony Martin Frýdek starší.

Právě po pěti bídných kolech tehdy od týmu odešel trenér Vlastimil Petržela a nastoupil Jozef Chovanec. „Nebyla to však trenérova chyba, prostě na nás padla deka. Samozřejmě Pepa k nám měl blízko, ještě s námi hrával, ale nikdo toho nezneužíval. Navodil dobrou atmosféru a lil do nás, že si musíme věřit,“ vysvětluje bývalý záložník.

Bránit musí všichni

Fanouškům by se jistě podobný průběh ročníku líbil i letos. Je to však vůbec možné? „Přeju si to, ale nechtěl bych to moc srovnávat. Teď je tu spousta cizinců, je to jiná situace,“ říká Frýdek.

close Bídný vstup Sparty do sezony. info Zdroj: Deník zoom_in

Sparta zbraně rozhodně nebalí i přes rychle nabrané šestibodové manko na největšího rivala. „Ztráta je nepříjemná, ale soutěž je na začátku a čekají nás vzájemné konfrontace s kluby z čela. Chceme manko co nejrychleji smazat,“ nepropadá skepsi trenér Jílek.

Mužstvo však potřebuje notně vyladit, letenský celek má problémy především v obraně. Osm inkasovaných branek v pěti zápasech je druhým nejhorším počinem v soutěži. „Nelíbí se mi, že se všechno svaluje na obránce, to je jednoduché. Bránit se ale začíná od útočníků, pomoct si musí celý mančaft. Když se to na vás valí a Matějovský, což je pan fotbalista, který vidí kolem sebe, jde třikrát sám do otevřené obrany, není to jen chyba defenzivní čtveřice,“ vrací se Frýdek k zápasu s Mladou Boleslaví, kde Sparta inkasovala čtyřikrát.

„Samozřejmě u prvního gólu Štetina udělal chybu a pak ještě zahrál rukou, ale bylo tam plno dalších akcí, kdy útočníci a záložníci vůbec nepomohli s bráněním. Právě ostatní by si měli sáhnout do svědomí,“ doplňuje.

Postup může pomoci

Větší snahu směrem dozadu by uvítal i od útočného tahouna Guélora Kangy. „Dopředu je výborný, ale když vidíte, jaké má ztráty a kašle na bránění… Sice je to ode mě troufalé říkat, taky jsem neuměl bránit, ale vždy jsem se musel vrátit alespoň do nějakého svého prostoru,“ glosuje Frýdek, který nesouhlasí s kritikou Jílka za špatné střídaní v průběhu zápasů.

„Strašně těžko se to hodnotí, zareagovat totiž není vůbec lehké. Když dobře vystřídáte, je to hezké. Když ne, přijde samozřejmě kritika. Jílek hodně komunikuje s asistenty, což je dobře, a jedná podle svých pocitů,“ zastává se kouče.

Trenérovi Sparty příliš nenahrává ani široká marodka. „To je vždy špatné, když máte hodně zraněných. Ale stále je to Sparta a náhradníci by měli být připraveni,“ říká kouč třetiligového Vltavínu. „Každý čeká na šanci a nadává, proč zrovna on nehraje, takže když jde na hřiště, mělo by to podle toho vypadat. Herní výpadek může být znát, ale je třeba to odjezdit, i když se nedaří,“ podotýká.

Co by tedy Spartě mohlo pomoci ven z menší krize? Třeba zvládnutý zápas v Trabzonu. „Určitě se s nimi dá hrát, i když je tam čeká peklo. A pokud by se podařilo postoupit, může je to nakopnout,“ dodává.