Věc se má takhle: parta v rudých dresech vypadala zase ve formě. V domácí soutěži pravidelně bodovala… A pak přišel souboj s rivalem z Plzně. Prohra, další pád na dno. Překvapení? Ani ne. Za poslední tři sezony dokázali sparťané ve třinácti soubojích uspět nad svými úhlavními soupeři (Plzní a Slavií) pouze ve dvou případech. Osmkrát odešli poraženi. „Plzeň se Slavií mají kvalitnější kádry,“ myslí si bývalý fotbalista, televizní spolukomentátor a šéf Hráčské fotbalové unie Tomáš Pešír.

Hlavní je návrat do evropských pohárů

Vypadalo to, že Sparta je na vzestupu. Ve FORTUNA:LIZE byla ještě před víkendem jako jediná dosud neporažená a sahala po vedoucí příčce. Ovšem bodové zisky proti týmům ze spodních pater tabulky nemohou znamenat, že Letenští chytili formu. „O Spartě na vzestupu se bude moct dát mluvit, až bude hrát zase evropské poháry. Nelze to hodnotit podle české ligy, to je veliký rozdíl,“ upozorňuje Pešír.

Po skvělém tažení Evropskou ligou v roce 2016, které skončilo až ve čtvrtfinále druhé nejprestižnější soutěže, přišlo pohárové trápení a ostudné výpadky s Crvenou Zvezdou Bělehrad a s takřka neznámou srbskou Suboticí.

Ale zpátky k domácí lize. Od podzimu roku 2015 se hráči v rudých dresech v lize utkali s Plzní a Slavií třináctkrát. Výsledek? Jedna výhra nad Slavií (v roce 2016) a jedna nad Plzní (v roce 2017). Jinak bída. Po největších tahácích celé sezony odcházeli sparťané se svěšenými hlavami.

Může za to nejen tlak. V nejvyhrocenějších zápasech je důležitá parta a sehranost, tedy záležitosti, o kterých se v posledních měsících nemluví v souvislosti se Spartou v nejlepším. „Obzvlášť u Plzně je znát, jak je tohle důležité,“ říká Pešír. „Plzeňský tým už má ten největší boom za sebou, ale hráči jsou spolu dlouho, jen výjimečně se kádr doplní a všichni o sobě na hřišti ví. To je ve vypjatých zápasech důležité,“ dodává.

Rivalové musí dřít doma i v Evropě

Momentálně největší sílu podle Pešíra má Slavia. „A to neříkám proto, že jsem tam nějaký čas působil,“ usmívá se. Fotbalisté z Edenu a ze západočeských Štruncových sadů budou bojovat na dvou frontách. Spartu čeká cesta do Polné.

I když to vypadá na první pohled směšně, svěřenci trenéra Zdeňka Ščasného by z toho mohli těžit. „Na jednu stranu se to může jevit jako výhoda, ale o jakou výhodu tady vlastně jde? To, že Sparta nehraje evropské poháry, je spíše smutné. Plzeň i Slavia mají tak široké kádry, že si s tím poradí,“ míní Tomáš Pešír. Vzchopí se opravdu Sparta? Bez výher nad soupeři ze špičky to nepůjde. Liga je totiž letos vyrovnaná…