V loňské mistrovské sezoně si prošli očistcem. Letos vykročili za obhajobou titulu rázně a hned od začátku ligy. „Myslím, že jsme na tom dobře jak počtem bodů, tak fotbalově. Střílíme dost branek a jsme i pevní v obraně. Jsem rád, že jsme těžký týden zvládli. Čeká nás ale ještě dlouhá sezona a musíme se hlavně soustředit na sebe,“ pochvaloval si kouč Sparty Brian Priske po domácím vítězství 2:1 nad Plzní.

Sparta dokáže zvládat složité situace, ustojí i velmi kritické momenty. A profituje z toho. „Po porážce v Záhřebu to nebylo ideální, ale dokázala postoupit do základní skupiny evropského poháru. Zvládla i zápas se Slavií a Plzní a zůstává neporažená. Jednoznačně obstála,“ pokyvuje uznale hlavou sparťanská legenda Horst Siegl, který oceňuje podporu fanoušků. „Závidím hráčům Sparty, v jak neskutečné atmosféře hrají.“

Letenští mají v současném rozpoložení proti Slavii navrch. „Sparta má jednoznačně danou základní osu, která funguje. Když jeden vypadne, druhý zaskočí. Dávají hodně branek. Naopak Slavia má problém s koncovkou, trápí se. Možná je to častou rotací. Dřív si vytvářela víc šancí,“ srovnává Siegl.

Slavia postrádá dřívější lehkost, na gól se dost nadře. „Myslím, že si vypracováváme dost pozic, postupem času je ale na hřišti vždy méně místa a nám navíc chybí klid při řešení těch situací,“ krčí rameny kouč Slavie Jindřich Trpišovský.

Sparta ve šlágru porazila Plzeň:

| Video: Youtube

Sešívaní naposledy remizovali v Teplicích bez branek. „Dřív jsme byli produktivnější ze standardních situací, spoustu gólů hlavou dávali Ondra Lingr a Peter Olayinka. David Jurásek navíc dobře zavíral zadní tyč a připravoval nám pozice, tam nás momentálně v podobných zápasech tlačí bota. Další věc je, abychom proměňovali šance.“

Další rozdíl? Sparta má ve svém středu Lukáše Haraslína, který je rozdílovým hráčem. „Dokáže rozhodovat zápasy. Je to nadstandardní hráč, pro Spartu číslo jedna. Musí hrát v základní sestavě. Už dříve jsem říkal, že do základu patří i Vitík, jenže Sparta má pět vyrovnaných stoperů a hrát můžou jenom tři,“ říká Siegl.

Sparťané si budou chtít přenést pohodu i do čtvrtečního utkání v Evropské lize na hřišti Betisu Sevilla. Úvodní zápas s Arisem Limassol vyhráli. Slavia nastoupí doma proti Tiraspolu.