„Slavia je podceňovaná, všude se píše, že favoritem je Sparta, ale to by právě pro Slavii mohla být výhoda. Bodovou výhodu mají sparťané, ale slávisté by právě mohli využít toho, že se jim moc nevěří," míní bývalý kanonýr z Edenu Zdeněk Šenkeřík.

Sparta aktuálně vede tabulku o čtyři body a po sobotním derby budou do konce sezony v plánu už jen tři kola. Tým z Letné by v případě vítězství navýšil rozdíl na prakticky už nedostižných sedm bodů, ale i remíza mu může vyhovovat. Slavia to má jasné. Musí vyhrát derby i všechny další zápasy a navíc doufat, že jejich rivalové ztratí ještě někde jinde.

„Myslím, že Sparta nebude chtít nějak spekulovat, že jí stačí uhrát bod, ale oba týmy si to na rovinu rozdají. Doufám, že to bude otevřený zápas a neuvidíme žádnou nudu," pokračuje Zdeněk Šenkeřík, dvojnásobný mistr ligy v sešívaných barvách a také střelec dvou slávistických gólů v Lize mistrů.

V této sezoně se Sparta a Slavia utkala třikrát. V rámci FORTUNA:LIGY se vítěz nenašel v září v Edenu (1:1) ani na začátku března na Letné (0:0). Nejzajímavější fotbal se hrál ve čtvrtfinále poháru MOL Cup, v němž sparťané na hřišti svých úhlavních protivníků vyhráli ofenzivní smršť 3:2 po prodloužení.

V sobotním derby se dá očekávat spíše opatrnější fotbal…

„Pro Spartu byla hodně důležitá výhra na Slovácku. Myslím, že v derby bude hrát více zezadu a počká si na to, s čím přijde Slavia. Pro ni remíza nic neřeší. První poločas bych viděl opatrnější, pak to bude muset otevřít a hrát buď a nebo," myslí si Martin Frýdek starší, který v rudém dresu zvedl pětkrát nad hlavu mistrovský pohár a v roce 1996 se stal vicemistrem Evropy.

Výměna hráčů: Kdo by komu pomohl?

Představme si situaci, že by některá z opor Slavie nebo Sparty působila v opačném dresu. V brance stojí velké opory - Staněk s Vindahlem - v ofenzivě má také každý z týmů své opory, ať už na jedné straně Chytil s Jurečkou nebo na druhé Kuchta s Birmančevičem a Haraslínem.

Zeptali jsme se obou dotazovaných někdejších opor svých týmů, koho by rádi z tábora soupeře viděli v tom svém.

Martin Frýdek by do Edenu sáhl pro Petra Ševčíka. „Je to pro soupeře nepříjemný hráč, běhavý, žádný balon pro něj není ztracený a umí vymyslet finální i předfinální přihrávku," říká. „Sparta sice hraje v jiném rozestavění, ale kdybych si měl vybrat, volil bych jeho," dodává Frýdek.

Zdeněk Šenkeřík by pak sáhl pro velkou oporu Sparty i slovenské reprezentace, ofenzivního záložníka Lukáše Haraslína.

„Kuchta už tam byl," směje se. „Co se týče kreativity a hry jeden na jednoho, tak se mi ze Sparty líbí právě Haraslín nejvíc. Slavia má kreativní hráče, ale on do hry přidává i velikou nadstavbu," míní.