Zkušený obránce fotbalové Sparty Lukáš Štetina si kvůli těžce zraněnému kolenu už v této sezoně nezahraje, zato zelenáč - ale také hlavní hvězda týmu Adam Hložek - se třese na návrat.

„Proces probíhá přesně, jak byl naplánován v době, kdy se Adam zranil,“ říká tiskový mluvčí klubu Ondřej Kasík. Sparta termín neupřesnila, mluvilo se však o březnu.

„V tuto chvíli je potřeba udělat ještě několik kroků, aby se mohl vrátit do plných tréninkových dávek,“ vysvětluje mluvčí. Už nyní se však Hložek s týmem částečně připravuje. Proto na Spartě věří, že na přelomu února a března bude moci usednout mezi náhradníky. Tedy být připraven aspoň na část ligových utkání.

„Když jsem přijel na Letnou, byl jsem smutný,“ přiznal při nedávném udílení cen, na němž byl vyhlášen nejlepším dorostencem Česka. „Teď, jak je návrat blíž a blíž, tak se těším moc.“

Co se vlastně událo, že byl zázračný chlapec odstaven na déle než čtyři měsíce?

Před zápasem s AC Milán v Evropské lize, jenž se hrál 28. října, klub oznámil, že je osmnáctiletý extratalent zapsán mezi zdravotně indisponované hráče. Naposledy nastoupil o týden dříve do duelu s Lille, při porážce 1:4 připravil brilantní nahrávkou branku pro Bořka Dočkala.

Ale tím skončil. Po pár dnech bylo potvrzeno, že má mladík únavovou zlomeninu zánártní kůstky, což znamenalo čtyřměsíční pauzu.

Problémy v soubojích

Pro Spartu to byla rána. Tým pod vedením kouče Václava Kotala byl do té chvíle v lize stoprocentní, Hložek dal v šesti duelech čtyři branky a přidal stejný počet asistencí. Stal se tahounem mančaftu, hrál i za nároďák.

„Je to obrovská škoda. Mohl růst mílovými kroky ke světlým zítřkům,“ komentuje nešťastnou událost Václav Daněk, bývalý reprezentant a člen Klubu ligových kanonýrů. „Je to hráč podle mého gusta. Dravý, umí přijmout i rozdat. Na druhou stranu je technický, výborně se rozhoduje,“ chválí.

Jeho slova mají váhu, vždyť Daněk je legenda Baníku Ostrava, arcirivala Sparty. Sám Daněk prožil stejné zranění (Hložek také, už dříve měl tuto potíž na pravé noze). A právě tohle může být obrovský problém.

„Pozor, ještě měsíc po doléčení, když mi šel míč proti noze a napálil jsem ho nártem, byla bolest taková, že mi zatemnila mozek a cvrkl jsem si do trenek,“ vzpomíná střelec. „Proto nějakou dobu trvá, než člověk zase začne chodit do soubojů normálně. A útočník jich absolvuje enormní množství,“ varuje.

Hložek je navíc důrazný typ, střety mu dávají energii. „Zranění k fotbalu patří, tak jsem to i bral. Myslím, že se vrátím silnější,“ vzkázal.

Takové myšlenky potřebuje. Pro jaro si stanovil velké cíle. Se Spartou skončit druhý v lize, vyhrát pohár. K tomu uspět se reprezentací do 21 let na evropském šampionátu. A také sní o bonusu, nominaci na „velké“ Euro.