„Soupeře jsme prakticky k ničemu nepustili,“ pochvaloval si trenér hostů Václav Kotal. Sparta v prvním kole vyválčila přesvědčivé vítězství 4:1 a kdyby se po přestávce její hráči nezačali místo fotbalu spíš kochat výhledy po okolí, mohl být výsledek pro Brno ještě krutější. „Škoda, že zápas neskončil v 45. minutě, to by mi hodnotil úplně skvěle,“ poznamenal kouč.

Poločas snů

Kotal se svými svěřenci v přípravě piloval rozestavení se třemi obránci a agresivnější, fyzicky náročný herní styl. Nutno dodat, že první ostré utkání ukázalo, že jde o nadějnou cestu. Aktivní napadání rozklížené brněnské zálohy vytvářelo prostor pro smrtící brejky, dlouhými pasy se zapojovali i stopeři (přihrávka Davida Lischky na úvodní gól Andrease Vindheima jako by vypadla z fotbalové učebnice) a šance stíhala šanci.

„Kluci hráli opravdu výborně, v pohybu,“ těšilo Kotala.

Jistým výkonem se uvedl Ondřej Čelůstka, zálohu spolehlivě dirigoval Bořek Dočkal, v útoku o sobě dávali vědět Adam Hložek s navrátilcem Lukášem Julišem. Tohle ofenzivní duo by mohlo patřit k ozdobám ligy.

„Moc nám to ladí, teď jsme spolu trénovali čtrnáct dní v kuse. Jde nám to a můžeme být ještě lepší. Adam třeba hodně vyhrává hlavičky a já tam bývám pozdě, protože ani nečekám, že ji vyhraje,“ usmál se Juliš, autor druhé branky. Mimochodem: šlo o jeho první ligový gól za Spartu od května 2017.

Naivní výkon brněnské defenzivy to sice Letenským hodně usnadnil, Kotalova družina přesto vyslala svým soupeřům v bitvě o titul jasně čitelný vzkaz: jsme ještě silnější než na jaře.

Trhliny v obraně

Na druhou stranu je nepochybné, že proti Slavii či Plzni si sparťané nebudou moci dovolit levné ztráty míče a zvolnění tempa, jaké předváděli ve druhém poločase v Brně. Za stavu 4:0 je sice pochopitelné, že už se hosté nehnali bezhlavě do útoku, vzadu se ale náhle začaly objevovat docela vážné trhlinky.

„Chtěli jsme víc kombinovat, ale hodně jsme kazili v přechodové fázi a tím pádem se soupeř dostával do tlaku,“ vypozoroval Kotal.

Podle něj rozhodně nejde o riziko hry na tři obránce. „Není to systémové. V první půli jsme se zodpovědně vraceli po ztrátě míče, ve druhém poločase už byli hráči trošku pohodlní. Je to škoda, protože je potřeba hrát celých devadesát minut,“ dodal trenér.

Při vší úctě ke Zbrojovce je jisté, že Sparta bude brzy čelit mnohem náročnějším výzvám. V prvním kole naznačila další pozitivní posun oproti (vydařenému) jaru, ještě ale je na čem pracovat.