„Děkuji hlavně za šanci se do velkého fotbalu vůbec podívat, ať už realizačnímu týmu Slavie, vedení nebo i Liberci, kde jsem poprvé nakoukl do ligy. Začal jsem trénovat velmi mladý a na mé cestě stála spousta důležitých lidí, kteří mi pomohli, a já bych jim chtěl tímto za projevenou důvěru poděkovat,“ ohlédl se Köstl na konci své slávistické cesty.

Do Edenu přišel 22. prosince 2017 spolu s hlavním trenérem Jindřichem Trpišovským a dalšími asistenty Zdeňkem Houšteckým a Štěpánem Kolářem. Ze Slavie za tu dobu udělali silný manšaft, který pod jejich vedením posbíral osm trofejí.

„Každý z pohárů má svůj vlastní a naprosto jedinečný příběh. Na první dobrou ale musím zmínit vítězství v MOL Cupu, kdy jsme na Letné srazili Spartu. Tenkrát se povedlo úplně všechno, od domácí atmosféry až po skvělý fotbal, kterým jsme se prezentovali. Do konce života nezapomenu na první titul. Je to něco, za čím si jdete celý život,“ prozradil Köstl s tím, že Slavii přeje mnoho dalších titulů.

On sám se teď po boku trenéra Ivana Haška bude snažit, aby úspěchy sbírala i česká reprezentace. „Největším cílem každého nároďáku musí být mistrovství světa. Budeme budovat mužstvo tak, aby bylo kvalifikací na Mundial schopno projít. Hned na jaře nás ale čeká EURO, kde budeme chtít maximálně uspět,“ nastínil mladý trenér reprezentační cíle.

Rozhodování zda přijmout nabídku, která může přijít jen jednou za život, prý bylo velmi náročné. „Vše začalo během vánočních svátků, kdy se mi ozvali Erich Brabec s Ivanem Haškem. V tu chvíli to pro mě byl takový pozitivní šok, přede mnou stála obrovská výzva a zároveň čest. Na druhou stranu, já nerad měním prostředí, které znám, kde se mi daří. Ve Slavii mám skvělé vztahy – od hráčů přes realizační tým až po vedení,“ prozradil Köstl.

„V onen okamžik mi hodně pomohla rodina, hlavně manželka se synem, kteří mě v každém kariérním kroku podporují. Z malého Alexe se stal obrovský slávista, na mně teď je, abych mu vysvětlil, že na světě jsou i jiné věci a výzvy. Věřím, že mě čeká minimálně stejně úspěšná kapitola, jako byla ta v Edenu. Velmi rád bych navázal na všechny jedinečné chvíle a vzpomínky, které mi Slavia dala,“ přál by si bývalý trenér sešívaných.

Ten ocenil i vstřícnost kolegů a předsedy představenstva Jaroslava Tvrdíka, kteří mu rozhodnutí přijmout životní výzvu posvětili. „Nekladli mi žádné překážky, za což jsem jim velmi vděčný. Reakce byla pozitivní. Měl jsem okolo sebe jedny z nejlepších trenérů historie českého fotbalu. Kromě vystudovaných licencí se mi dostalo deseti let univerzity Jindřicha Trpišovského, něco takového si v krámě nekoupíte,“ přiznal Köstl.

Slávistickým fanouškům pak neopomněl poděkovat za to, jak ho i s kolegy v týmu přijali. „Zažili jsme společně nespočet nádherných chvil, které přerostly ve vzpomínky na celý život. Můžeme na sebe být hrdí. Nastoupit před vyprodaný Eden a cítit atmosféru, která z jeho tribun vychází, je nepřenositelný pocit. Děkuji, slávisti!“ vzkázal Köstl závěrem.