Spoustu absencí měl trenér Sigmy Jiří Saňák. Využít nemohl Nováka, Beneše, Navrátila, Slámu, Růska, Křišťála či Fortelného a Spáčila. Na druhé straně Brianu Priskemu chyběli Vitík či Preciado.

V šesté minutě měli sparťanští fanoušci, kteří zaplnili celou severní tribunu poprvé důvod k radosti. Krejčí našel centrem Kuchtu a ten hlavou překonal Stoppena. Jenže branka padla z ofsajdu, a tak zůstal stav bezbrankový.

Ve dvanácté minutě se hostující fanoušci oblékli do speciálních triček a na severní tribuně vytvořili trikoloru ve sparťanských barvách - modré, žluté a červené.

Sigma poprvé zahrozila v sedmnácté minutě po standardní situaci, když míč vracel před bránu Pokorný, ale Zifčák minul. Na druhé straně zaměstnal obranu Birmančevič, střela Kuchty byla zablokována na roh, z něhož hlavičkoval Krejčí nad.

Největší šanci měl ve 25. minutě Chvátal, kterého našel Zorvan, jenže slovenský obránce mířil tváří v tvář Vindahlovi mimo a Zifčák ve skluzu na míč nedosáhl.

A tak přišel trest. Na druhé straně mířil míč do vápna na Kuchtu, Pokorný šel zbytečně do skluzu a útočníka Sparty podrazil. Sudí Ondřej Pechanec ani chvíli neváhal a odpískal penaltu. K té si stoupl kapitán hostů Krejčí, ještě si upravil míč na puntíku a ač Stoppen vystihl směr, na střelu nedosáhl a Sparta vedla.

Ve 33. minutě už to bylo 2:0. Kairinen rozehrál rohový kop, Stoppen šel na centr, který neměl a Krejčí hlavou usměrnil míč do prázdné brány.

Hned v úvodu druhé půle mohlo být definitivně rozhodnuto. Wiesner našel Haraslína, který si míč zasekl, přihrál Kuchtovi před prázdnou bránu, ten ale předvedl minelu a levačkou gól nedal.

Sparta měla utkání pod kontrolou a v 53. minutě našel Ryneš Birmančeviče, ten si na vápně míč zpracoval a trefil přesně na zadní tyč. Hráči Sparty si tak mohli užít oslavy před svým kotlem.

Nádhernou akci předvedla Sparta v 66. minutě. Série krátkých přihrávek skončila kolmicí na Krejčího, ten sice nestačil zakončit, ale volný míč si našel Kuchta a špičkou přehodil brankáře Stoppena. Fanoušci Sparty následně skandovali: „Sparťani, dejte jim bůra“ a „Kuchta Belmondo“.

Zkorigovat výsledek mohl čtvrt hodiny před koncem Pokorný, ale centr Pospíšila na zadní tyči netrefil. Korekce ale přece jenom přišla. Hned po této akci totiž našel Pospíšil Šípa a ten hlavou do proti pohybu Vindahla snížil. Ač si hostující gólman na míč sáhl, mohl Šíp slavit první ligovou branku v kariéře.

Zdramatizovat duel mohl ještě Zifčák, ale při úniku mu zakončení trvalo a stoper Sparty jeho střelu stihl zablokovat.

"Jsme samozřejmě rádi, že se nám podařilo umístit na prvním místě. Jde o první cíl, kterého jsme chtěli před začátkem sezony dosáhnout. Naši hráči si to zasloužili, a to i proto, že jsme získali spoustu bodů. Nevím, jestli si můžeme titul prohrát ve zbytku sezony sami. Ostatní týmy v české lize také mají svou kvalitu. Navíc víme, že v nadstavbě nás snadná utkání nečekají. Musíme tvrdě pracovat a soustředit se nejen na každý další zápas, ale hlavně na každý den v tréninku," řekl po utkání kouč Sparty Brian Priske.

SK Sigma Olomouc - AC Sparta Praha 1:4 (0:2)

Branky: 75. Šíp - 28. z pen. a 33. Krejčí, 53. Birmančevič, 66. Kuchta. Rozhodčí: Pechanec - Caletka, Kříž - Všetečka (video). ŽK: Juliš - Wiesner. Diváci: 12 359.

Olomouc: Stoppen - Pokorný, Matys, Vraštil (69. Ventúra) - Uriča, Breite (90. Hadaš), Pospíšil, Chvátal - Zorvan (69. Langer), Zifčák (90. Fiala) - Juliš (54. Šíp). Trenér: Jiří Saňák.

Sparta: Vindahl - Sörensen, Panák, Krejčí - Wiesner, Kairinen, Sadílek (61. Laci), Ryneš (61. Zelený) - Birmančevič (69. Karabec), Kuchta (69. Olatunji), Haraslín (82. Pešek). Trenér: Brian Priske.