Rivalita mezi Slavií a Spartou je odvěká, vždyť už první derby v roce 1896 přineslo mezi těmito dvěma kluby svár. Slavia tehdy nesouhlasila s uznáním branky Sparty, duel skončil 0:0. Zrodila se řevnivost, která ale nebyla sportovní veřejností vnímána jako válka, i když často k pomyslným bitvám mezi oběma tábory docházelo. V poslední době je znát sílící nepřátelská atmosféra. Dovolím si tvrdit, že je zapříčiněná hned několika faktory.

Mezi ně řadím fenomén sociálních sítí. Je známé, že na nich dochází k často k nevybíravým útokům, hádkám, urážkám. „Socky" se staly katalyzátorem všedních problémů lidí (nejen) s nižším intelektem. Vybít si frustraci je nyní tak snadné, často po této berličce sahají i lidé, od nichž byste podobné chování nečekali… Nejvíc k napadání dochází tam, kde je společnost polarizovaná. Platí to i v případě pražského derby.

Na sociálních sítích tak můžeme sledovat vzájemné osočování, nadávání, objevily se i falešné účty, které mají za cíl rivala zesměšnit či jinak zdiskreditovat. Chybí respekt, slušnost. Olej do ohně často přilévají nevhodným vyjadřováním i samotní hráči a funkcionáři, za všechny jmenujme Jaroslava Tvrdíka, předsedu představenstva SK Slavia Praha, který si na sociálních sítích nezřídka počíná jako slon v porcelánu.

A ačkoliv vám budou hráči tvrdit, že noviny nečtou a sociální sítě nesledují, není tomu tak. Nálada z virtuálního prostoru si nepochybně přenáší i do toho reálného. Vše umocňují veletoče, ke kterým v posledních letech došlo. Sparta platila za hegemona, rázem ale její roli převzali „sešívaní". Ti ale v minulé sezoně dokralovali, na trůn se vydrápali znovu Letenští. Podle soků z Edenu nečestným způsobem.

Vše jmenované se společně s celkovou atmosférou ve společnosti, která je rozdělená covidovým obdobím i ruskou válkou, promítá do nálady mezi dvěma nesvářenými tuzemskými velikány. Není proto divu, že se fotbalový stadion v Edenu v neděli změnil v pohřebiště ideálů všech slušných fanoušků. Na druhou stranu nebuďme bláhoví - derby pražských „S" i v minulosti nabízela nepěkná utkání. Jen neměla předehru a dohru na sociálních sítích.