„Za mě Vindahl od té doby, co podepsal smlouvu, tak pořádně nezachytal,“ rozpovídal se novinář Jan Vacek v jedné z posledních epizod populárního fotbalového podcastu Kudy běží zajíc.
„Protože on neumí úplně chytat,“ odpovídal mu Jan Podroužek, bývalý sportovní novinář a sportovní manažer Dynama České Budějovice. „Když posuzuješ Vindahla, tak ho posuzuješ na základě úplně jiných silných stránek, než je čisté chytání. Ruce fakt nemá dobré,“ upřesnil vzápětí svoje vyjádření.
Peter Vindahl ale jako by jejich komentáře slyšel a vytasil se s nejlepší možnou odpovědí. V odvetě pro švédskému Malmö napravil zaváhání Veljka Birmančeviće, jenž neproměnil penaltu, a jen o chvíli později sám pokutový kop chytil. V závěru zápasu pak zlikvidoval i nebezpečnou hlavičku a významně pomohl Spartě k postupu do Ligy mistrů.
A odměna na sebe nenechala dlouho čekat. Dánské reprezentaci se zranil Frederik Rønnow a trenérský štáb povolal jako náhradu právě gólmana Letenských. „Proč nominujete brankáře, o němž Podroužek přece říkal, že neumí chytat?“ ptá se přímo na profilu dánské reprezentace na síti X jeden ze sparťanských fanoušků.
Čím si šestadvacetiletý brankář vysloužil tak nelichotivé hodnocení v jednom z nejpopulárnějších fotbalových podcastů? Po prvním utkání s FCSB byl po právu kritizovaný za chyby v rozehrávce. Z jedné z nich také vyplynul rohový kop, po němž se rumunský celek prosadil.
Ojedinělé zaváhání? Taková se nevyhýbají žádným brankářům. Své o tom ví i opěvovaný Slovák Marián Tvrdoň z plzeňské Viktorie, který v posledním kole Chance ligy proti Liberci neudržel míč v rukavicích a do statistik si zapsal vlastence.
Jenže Vindahlovo zhoršení v rozehrávce potvrzují i čísla. Zatímco v minulém ročníku pomáhal Vindahl svým spoluhráčům s rozvíjením akcí a v 87,6 % případů nahrával přesně, letos toto číslo spadlo na 67,3 %. V předkolech Ligy mistrů pokleslo dokonce na 51,5 %, což znamená, že jen zhruba každý druhý míč z nohy dánského brankáře našel zamýšleného adresáta.
Co se týče statistik, Vindahlovi příliš nehraje do karet ofenzivní styl, kterým se Sparta v tomto ročníku prezentuje. Letenští přehrávají většinu soupeřů gólovými hody a také proto má dánský brankář po sedmi odchytaných zápasech už šest inkasovaných branek a jen dvě čistá konta. Jeho statistiky ovšem odpovídají trendu z loňska, kdy za 33 zápasů obdržel 30 gólů a bral 12 čistých kont.
V Lize mistrů sedmička
Co se týče úspěšnosti zásahů, může se Vindahl lehce dostat na stejná čísla jako loni. Aktuálně je na 70 %, zatímco v předchozím ročníku byl o šest procent lepší.
To, že sparťanská jednička stále podává nadprůměrné výkony, ale dobře ilustruje hodnocení serveru Livesport. Podle něj se opora Sparty rozkoukávala jen v úvodu sezony, kdy hned třikrát v lize spadla pod známku 7, ale od té doby se pravidelně drží nad touto hranicí. V průměru má stejně jako v loňském roce známku 6,8 a v Lize mistrů ji vyšponoval dokonce na rovných 7.
A za výkony oceňují svého brankáře i ostatní hráči Letenských. „V takovém zápase potřebujete, aby vás brankář podržel. A Peter to dokázal. Byl to od něj výjimečný výkon,“ chválil Vindahla po utkání s Malmö obránce Vitík.
Podobný názor mají podle všeho i v dánské reprezentaci. Tam se ale nedá příliš očekávat, že by sparťanský gólman dostal nějaký prostor přímo v bráně. Přestože v minulosti už v nominaci byl, na první start za svoji zemi v dospělé kategorii dál čeká. Dánové na nadcházejícím srazu vyzvou Švýcarsko a Srbsko. Pozici neotřesitelné jedničky by podle očekávání měl uhájit zkušený Kasper Schmeichel ze skotského Celticu.