Kdo za poslední dekádu postoupil z přeboru. Infografika.„Nechtěli jsme jít do nějakého dobrodružství a rizika. Posun do vyšší soutěže je i o penězích a já nechci, aby klub směřoval do záhuby. Pokud by se šlo výš, tak to musí být vyřešené z dlouhodobého hlediska,“ říká trenér úřadujících pražských přeborníků z Újezdu Praha 4 Karel Jeřábek. „Chceme pracovat v realitě, ne jít do divize a pak zjistit, že by z toho místo radosti bylo trápení a zklamání,“ pokračuje.

Náhoda? Kdepak. V podobném duchu mluví i předchozí přeboroví šampioni.

„Měli jsme sen vyhrát přebor, ale výš jsme nechtěli, jsme rozumní,“ komentoval možnost postupu v roce 2018 šéf SK Třeboradice Pavel Kott.

O rok dříve vyhrál soutěž B tým Motorletu, který postoupit nemohl, jelikož o patro výš měl své áčko.

Újezd by postup bral

Za zmiňovaných sedm sezon postoupila pouze Přední Kopanina. V roce 2015 divizi odmítli, následující rok už ji přijali. „Zažili jsme ve vyšší soutěži tři dobré sezony, a tak jsme se chtěli do divize vrátit. Po dvou triumfech v přeboru bychom těžko hledali další motivaci,“ komentoval postup šéf kopaninského klubu Tomáš Cigánek. Teď už je klub sídlící kousek u letiště zpět v pražské konkurenci.

Zpět k financím. Kvůli nim odmítl postup i vršovický Union po sezoně 2012/2013. „Když jsme přebor vyhráli, o posunu do divize jsme neuvažovali. V přeboru dojedete k soupeři metrem, autobusem, nebo tramvají, jste všude za chvíli a skoro nic to nestojí,“ uvedl Jaroslav Bellada, tehdejší klubový boss.

Zdá se, že jen tak někdo do divize nepostoupí. Ovšem na začátku jarní části přišel hlas z Újezdu, obhájců přeborového triumfu, který mluví o něčem jiném. „Jestli uspějeme, postup bereme,“ říká trenér Jeřábek. Jeho parta tak má o motivaci navíc. Vedoucí Admira B ale první příčku jen tak nepustí.

Rozhodčí nemají Pražany rádi

Je tady ještě jeden háček. Dostat se do divize není pro pražské týmy jen tak. Povídá se o neskutečných zářezech rozhodčích, kteří si obhajují svoje týmy, a kdo jim nevoní, vyštípou ho. A to byl i případ Zličína, který vyhrál přebor a do čtvrté nejvyšší soutěže postoupil v roce 2010.

„Řezali nás ve velkém. Za sezonu se proti nám kopalo snad 17 penalt,“ vzpomíná tehdejší zličínský obránce Richard Valoušek. A přidává i nepříjemnou historku z posledního utkání v divizi (proti Doubravce). „Už jsme byli jistí sestupující. Doneslo se k nám, že sudí má pomáhat nám, aby uškodil jiným. Stalo se, my jako slepí k houslím přišli k vítězství 2:0. Poslali jsme na svaz protest, že rozhodčí pískal pro nás a oni odpověděli, že se s tím ještě nesetkali, a smetli to ze stolu,“ vypráví.

Pak to šlo se Zličínem od deseti k pěti - letos se vrátil alespoň do přeboru. Víc? Kdo ví, vše je o penězích. Nejen na hráče.