„Ty zoufalej cikáne!" vyštěkl podle zápisu Rada směrem k Poláchovi. 65letý trenérský doyen opět přestřelil. Podobných výlevů směrem k soupeřům jsme od něho v minulosti viděli a slyšeli několik. Urážkami rozhodně nešetřil, v emocích pro ně nechodil daleko. Zástupci Zbrojovky prý slyšeli i jiné rasistické výkřiky, legendárnímu kouči ale disciplinárkou prokázány nebyly.

V případě Petra Rady lze použít známé lidové rčení, které říká, že „tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne." Někteří namítnou, že slovo „cikán" podle pravidel českého jazyka vlastně ani není urážkou. De facto i sám Rada podobně uvažuje, když ve své obhajobě uvažuje podobně. Jenže žijeme v roce 2024, kdy je diskriminací leccos, natož slova, která upozorňují na odlišnost barvy pleti.

Co říká disciplinární řád?
 Veřejné hanobení, diskriminace, ponížení1. Kdo veřejně hanobí, diskriminuje nebo poníží jiného z důvodu rasy, etnického původu,národnosti, pohlaví, sexuální orientace, věku, zdravotního postižení, náboženského vyznání,víry či světového názoru nebo na základě jiné zvlášť zavrženíhodné pohnutky, bude potrestán zákazem činnosti na jeden měsíc až pět let nebo peněžitou pokutou až do výše 100. 000, -Kč.

Tento fakt je rozhodně zapotřebí brát vážně a své chování, které mohlo procházet ještě na začátku století, výrazně upravit. A to je v případě známého bouřliváka Petra Rady problém. Jeho vystupování je neměnné, chybami se nepoučil a od dob svých trenérských začátků se v tomto ohledu neposunul.

Ale aby musel být dvě třetiny roku bez fotbalu? Tak vysoký trest je nespravedlivý, působí jako z jiného světa. Fotbalové prostředí je totiž plné sprostých nadávek, často i s rasistickým podtextem. Padají na hřišti, v hledišti. Tam obzvlášť. Fanouškům stále prochází rasistické skandování a výkřiky směrem k hráčům, jen výjimečně jsou za své projevy trestáni. To není omluva a obhajoba trenérského bouřliváka, osmiměsíční „vězení" je ale v kontextu předchozích trestů podobných případů přestřelený.

U kauzy Rada je zřejmé, že Disciplinární komise LFA jednala minimálně v podvědomí pod tlakem UEFA, která na přešlapy s rasistickým kontextem dohlíží. Možná, že by trest přišel právě od ní. Otázkou ale je, jestli je zapotřebí, aby ligová disciplinárka byla papežštější než papež…