Šestice pražských klubů, která nastupovala v ČFL jak v sezoně 2019/2020, tak letos, sehrála v obou podzimních částech shodně 44 domácích zápasů. Před dvěma lety navštívilo utkání dohromady přes deset tisíc diváků, nyní ale čísla překročila jen hranici osmi tisícovek. V průměru se návštěva jednoho zápasu zmenšila z 230 fanoušků na 184.

„Úbytek diváků je logický. Lidé se bojí, nevědí, jaká jsou aktuálně opatření. Nepřekvapuje mě to,“ říká předseda Motorletu Praha Rudolf Blažek. Právě jeho klub zaznamenal oproti poslednímu předcovidovému podzimu znatelný úbytek diváků. Průměrná návštěva na půdě Motorletu poklesla z 252 fanoušků na 147. „Co pozoruji, ubylo spíš starších fanoušků. Je možné, že tam hraje roli strach z covidu,“ vysvětluje Blažek.

Fotogalerie: 13. kolo FORTUNA ČFL, skupina A: Motorlet Praha - Jiskra Domažlice

Ještě razantnější ztrátu návštěvníků pozoruje ve svém areálu Na Pecích kobyliská Admira. Zatímco na podzim 2019 měla parádní průměr 423 diváků na zápas, letos uvítala jen okolo 288 fotbalových fanoušků za jedno utkání.

Vedení klubu ale vidí i další příčiny než jen přetrvávající opatření proti pandemii koronaviru. „Před dvěma lety hrála ČFL Sparta B a na zápas s ní jsme měli návštěvu přes osm set lidí. Sparta poté postoupila do druhé ligy, čímž jsme přišli o atraktivního soupeře,“ uvádí Josef Přitasil, předseda Amiry Praha.

Právě kvůli postupu B týmu Sparty se týká zásadní propad návštěvnosti také rezervy Slavie. Ta jen na derby přilákala před dvěma lety 1350 diváků, zatímco letos nešla v žádném utkání ani přes 212 návštěvníků.

Průměrná návštěva na zápasech podzimní části
FK Loko Vltavín: 193/256 (podzim 2019/podzim 2021)
SK Slavia Praha B: 355/174
FK Motorlet Praha: 252/147
SK Admira Praha: 423/288
FK Dukla Praha B: 71/89
Bohamians Praha 1905 B: 67/113

Úbytek fanoušků na stadionech má v důsledku vliv na celkovou podporu týmů i na finanční stránku klubů. Jak ale předsedové prozrazují, nejedná se v jejich případě o žádná kritická čísla. „Vstupné máme za šedesát korun a zlevněné za třicet. Pocítili jsme tedy ztráty v řádech několika desítek tisíc korun. Vzhledem k tomu, že náš klub má rozpočet několik milionů, jedná se maximálně o procenta. Nejde tedy tolik o finanční prostředky jako spíš o atmosféru na zápasech, která je logicky s méně lidmi horší,“ posteskl si předseda Motorletu.

Všechny třetiligové kluby ale pouze nesčítají ztráty. Ze zápisů o utkání je patrný mírný nárůst návštěvnosti u B týmů Dukly i Bohemians. Slušnou pozornost na sebe ale skvělými výkony strhává zejména vedoucí tým skupiny A, tedy Loko Vltavín. „Lidé v tabulce vidí, že jsme nastříleli nejvíce branek, že u nás góly padají. Celkově se naše hra zkvalitnila. Díky tomu si k nám lidé našli cestu,“ vypočítává prezident holešovického klubu Josef Neuberg.

Vltavín, který táhne kanonýr Petr Pejša, se zvedl z průměru 193 diváků a letos vítá na svém hřišti průměrně 256 fanoušků. Solidní nárůst přitom zaskočil i vedení klubu, které v nejisté době počítalo spíše s úbytkem příznivců.

„Lidé mají jiné starosti, takže jsme očekávali, že na fotbal nebudou tolik chodit. Jak se ale ukazuje, když padají góly, lidé na fotbal rádi přijdou. Za to jsme samozřejmě rádi,“ zakončuje Neuberg, který si stejně jako lidé z vedení ostatních klubů přeje, aby se lidé na stadiony zase vrátili a aby se soutěže po novém roce dohrály v normálním režimu.


Načítám tabulku ...

Načítám tabulku ...

FILIP ARDON