Daniel Turyna během posledního dne loňského roku sdílel na svém Instagramu fotografii s popiskem „navždy nenávist židům“, který doplnil kolečky v barvách pražské Sparty. Na sociální síti X posléze napsal „Haha nikdy nechceš prohrát se židem. Smrt židům.“, což znovu doplnil barvami letenského klubu.

Před etickou komisí pětadvacetiletý fotbalista svoje autorství u příspěvků přiznal, přičemž vyjádřil lítost a poukazoval na veřejnou omluvu, kterou už o den později sdílel na sociálních sítích. Podle svých slov byl během silvestrovského večera pod vlivem alkoholu.

„Říkal, že mělo jít o sázku během silvestrovského večera a že byl opilý. Poměrně upřímně toho navíc litoval. Viděl, že velmi přestřelil, a uznává, že to je něco, co na fotbalové stadiony a do slušné společnosti nepatří,“ prozradil předseda etické komise Jan Eisenreich.

Daniel Turyna (vlevo) v dresu SK Zápy během pohárového utkání v Benátkách
Skandál bývalé hvězdičky Sparty. Fotbalový soud řeší nenávist k židům

Mnozí očekávali, že kvůli Turynově prohřešku přijde trest v podobě zákazu činnosti, který mohl v tomto případě dosahovat až pěti let. Komise se ale rozhodla pro peněžitou pokutu ve výši 50 tisíc korun a 20 hodin fotbalově prospěšných prací.

„Přijde nám, že peněžitý trest ve spojení s fotbalově prospěšnými pracemi by měl splnit svůj účel. Oslovili jsme dva okresní fotbalové svazy – Kutnou Horu a Kolín, a ideálně si to představujeme tak, že by se pan Turyna mohl věnovat například čistění stolpersteinů, což jsou kameny na počest obětí holokaustu. Myslíme, že by to mohlo vést k nápravě,“ vysvětlil rozhodnutí Eisenreich.

Podle vydaného odůvodnění použil Turyna označení židé směrem k fotbalové Slavii v souvislosti s nechvalně známým pokřikem „Jude Slavia“, přičemž komise se vyhradila i proti samotnému pokřiku.

Daniel Turyna v Zápech pokračovat nebude
Zápy hlásí: Turyna končí, s urážkou židů to přehnal. Zájem z divize s otazníkem

„Na jednu stranu je to možné vnímat jako polehčující okolnost, na druhou stranu však svými příspěvky pan Turyna coby bývalý úspěšný mládežnický reprezentant působí na další osoby, mnohdy mladší a v některých případech k němu nepochybně vzhlížející. Je však nutné poznamenat, že pan Turyna ve svých příspěvcích šel daleko za hranu označení „Jude Slavia“ a obraty „nenávist židům“ a „smrt židům“ (nejspíš nevědomky) zhmotnil nejen antisemitismus, ale i nacistické myšlenky na vyhlazení celého židovského etnika,“ stojí v odůvodnění trestu.

Zmíněné požití alkoholu podle svého vyjádření komise nebrala jako polehčující okolnost na rozdíl od omluvy zveřejněné už o den později. Na základě toho rozhodla komise o zmíněném trestu.

„Zatím nevíme, jak pan Turyna přijme trest, to je na něm. Poslali jsme mu rozhodnutí klasicky do mailu. Může se odvolat k odvolací komisi, která to může ještě změnit,“ prozradil předseda etické komise závěrem.