Předchozí
1 z 7
Další

Barrandovské ateliéry

Studio Barrandov.Studio Barrandov.Zdroj: ČTK

Filmy se tu točí od roku 1933, prvním filmem byla Vražda v Ostrovní ulici. Studio založili bratři Havlové. Ačkoli to vypadalo, že zaniknou v devadesátých letech, fungují pod různými majiteli dodnes. V době největší prvorepublikové slávy se tu vyráběla na osmdesát filmů ročně.

Stavovské divadlo

Stavovské divadlo.Stavovské divadlo.Zdroj: VLP/Ivan Babej

V roce 1983 zde Miloš Forman natáčel některé scény svého Amadea. Film dostal osm Oscarů a celkem posbíral přes třicet různých cen. Kromě Stavovského divadla se natáčelo i v karlínské Invalidovně, v arcibiskupském paláci, na Hradčanském náměstí, v Nerudově ulici, na Střeleckém ostrově, na Vyšehradě, ve Valdštejnské zahradě nebo na Maltézském náměstí.

Národní muzeum

Národní muzeum v éře Československa.Národní muzeum v éře Československa.Zdroj: NM

Majestátní budova si zahrála v několika filmech. Někdy dokonce ani nebyla ani sama sebou. Třeba v roce 1995 se Praha stala dějištěm Mission: Impossible s Tomem Cruisem a davy fanynek netrpělivě čekaly na svůj idol před Národním muzeem, kde se natáčely scény z americké ambasády. Točilo se zde Pupendo i bondovka Casino Royal.

Metro

Stanice Anděl metra B./Ilustrační foto.Stanice Anděl metra B./Ilustrační foto.Zdroj: Grzegorz Klatka

V českých filmech odehrávajících se v Praze klasika, ale kouzlo podzemní dráhy objevili i zahraniční filmaři. Věděli jste, že prvním filmem, který zcela zastavil dopravu v metru bylo v roce 2013. Dítě číslo 44 Tomem Hardym a Gary Oldmanem. Kvůli natáčení tehdy metro nejezdilo mezi Smíchovským nádražím po Anděl.

Karlův most

Karanténa vyprázdnila centrum metropole. Karlův most.Karanténa vyprázdnila centrum metropole. Karlův most.Zdroj: DENÍK/Monika Dorňáková

Pudr a benzin, Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky, Faunovo velmi pozdní odpoledne, Kamenný most. Všechny tyto a mnoho dalších filmů se natáčelo i na Karlově mostě. Legendární památka prostě do filmu, ve kterém hraje Praha patří a obliba tohoto místa trvá dodnes. Jedním z posledních, kdo zde točil, byla produkce amerického seriálu FBI International. A světe div se, Karlův most i Praha hrají samy sebe.

Trojský most

Osvětlený Trojský mostě v Praze 20. srpna před zátěžovou zkouškou.Osvětlený Trojský mostě v Praze.Zdroj: DENÍK/Martin Divíšek

Relativní nováček mezi filmovými a televizními lokacemi. Jeho záběry z dronu patří do několika českých a slovenských seriálů, když má režisér potřebu přerušit děj a ukázat, že hrdinové se přesouvají po Praze, můžete čekat záběr na most z dronu. Co na tom, že hrdina chvíli před tím řekne, že jede třeba z Nuslí do Modřan. Trojský most si zahrál i v marvelovském seriálu z prostředí Avengers Falcon a Winter Soldier, který se vysílal v loňském roce celosvětově. Bohužel zde nehraje sám sebe, ale most ve fiktivním marvelovském knížectví Madripoor. Ale hraje hezky.

Trojský most v seriálu Falcon a Winter SoldierTrojský most v seriálu Falcon a Winter SoldierZdroj: Disney+

Kdo místa vybíral?

Martin Rumler, šéfredaktor Pražského deníku

Šéfredaktor Pražského deníku Martin RumlerŠéfredaktor Pražského deníku Martin RumlerZdroj: Deník

Kromě hraní amatérského divadla a fandění Slavii Praha jsem filmovým a především televizním fanouškem. Kamarády a kolegy "obtěžuju" neustálými tipy na to, co by měli vidět, a otázkami, jak to, že to ještě neviděli. Proto jsem s radostí vybral tato filmová místa a musím říct, že by jich mohlo být na desítky. Praha prostě táhne a objevit záběr metropole například v hollywoodskem filmu je pro fanouška radost. A může to být i pobavení, když na plýtně či obrazovce vidí Masaryčku a hle, ona prý to třeba Paříž.