Češi v osmifinále vyřadili horkého favorita na titul, zápas ve vyřazovací části turnaje vyhráli poprvé po 17 letech a teď se můžou těšit na Dány. Čtvrtfinále se bude hrát 3. července v Baku.

"Je to neskutečný pocit porazit takový tým. Dneska rozhodl týmový výkon," řekl skromně český hrdina Holeš.

Jaroslav Šilhavý udělal pro klíčovou bitvu v Budapešti hned tři změny v sestavě. Zraněného kapitána Daridu nahradil Barák, do základu se dostali i Kadeřábek a Ševčík, který nahradil nevýrazného Jankta.   

Favorit české obraně od začátku zatápěl. Jenže pálil mimo. Nizozemci vůbec poprvé na turnaji za první poločas nevystřelili ani jednou přímo na bránu. Po dvaceti minutách se osmělili i Češi, hlavička Součka zaváněla gólem. Další šanci spálil Barák, ztečovaná střela levačkou šla nad břevno.      

Všichni svatí stáli při českém týmu v 51. minutě. Malen se z ničeho nic řítil sám na Vaclíka, ale v obří gólovce na českého brankáře nevyzrál. Vaclík skočil Malenovi pod nohy, vytasil pravou ruku a zmařil tutovku.

Hned vzápětí přišlo vzrušení na opačné straně. Schick se dral přes de Lighta, nizozemský obránce podklouzl a míč zasáhl rukou. Po upozornění VARu uviděl červenou kartu a musel pod sprchu. Trestňák z hranice šestnáctky ale Coufal namířil jen do zdi a z obrovské šance tak nic nebylo.

Češi ale dokázali přesilovku zúročit. Střela Kadeřábka ještě gólem neskončila, ale v 68. minutě už sedm tisíc českých fanoušků ve vyprodaném kotli propuklo v euforii. Míč se po standardní situaci dostal od Kalase k Holešovi, který se hlavou nemýlil. Stejně jako v Evropské lize, kdy zařídil Slavii postup.

V 80. minutě pak Holeš našel ve vápně Schicka a ten čtvrtým gólem na turnaji pečetil senzační postup. Česká parta tak vymazala nejofenzivnější tým turnaje a Nizozemce připravila o sedmizápasovou neporazitelnost.