„Zatím tam stojí jenom veliké žluté válce. Jak jsem se informovala, tak slouží k drcení štěrku,“ popsala prozatímní průběh staveb starostka Zbraslavi Renáta Hůrková.

Stavba vyvolává obavy

Jak starostka tak i místní obyvatelé mají strach z toho, že výstavba neblaze zasáhne do jejich života.

„Je to velká stavba, pravděpodobně s ní bude spojena velká hlučnost a prašnost,“ počítá s jistými negativními vlivy Hůrková. Jedním dechem ale dodává, že pokud by šly tyto jevy nad neúnosnou mez, pokusí se proti nim bojovat všemi možnými způsoby.

„Neobtěžovat místní hlukem a stavět přesně podle povolených limitů hygieny je součást stavebního povolení,“ připomněl ředitel odboru dopravy Jan Heroudek.

„Výstavba bude probíhat v jednotlivých fázích,“ odpověděla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková na otázku, jaký dopad bude mít stavba křižovatky na obyvatele Zbraslavi.

Výstavba by podle Vápeníkové neměla být doprovázena dopravními uzávěrami. Maximálně ji budou doprovázet menší dopravní omezení. Dohled nad nimi má odbor dopravy magistrátu.

„V případě dopravy to budeme my, kdo bude provádět dopravní omezení,“ prohlásil Heroudek.

Okruh Zbraslavi pomůže

Dokončení okruhu okolo Prahy by měl ulehčit Zbraslavským od těžké dopravy. Ta je obtěžovala natolik, že dokonce své město kamionům uzavřely. „Tu a tam k nám nějaký zabloudí a nebo prostě zákaz poruší. Je to tu ale mnohem lepší,“ chválí si starostka Hůrková.

Zároveň ale upozornila na to, že toto opatření přitížilo Břežanům nebo Radotínu.

Úřad navíc chystá rekonstrukci náměstí, ze kterého by odvedla dopravu. Úplně by tak zmizela nebezpečná křižovatka, která tam v současnosti stojí.

„Do centra města by zajel pouze ten, kdo by tam bydlel, nebo si jel třeba nakoupit,“ vysvětlila Hůrková.

Zachována bude na náměstí městská hromadná doprava. S naprostým uzavřením centra se tedy nepočítá.