Místo získá ztracenou vážnost

Plánům ustoupí cesta, rozšíří se chodníky a vznikne nové stromořadí. Projíždět tudy budou jenom tramvaje.

„Přejít náměstím je momentálně docela riziková záležitost. Musíte se vyhnout taxíkům, pak projíždějícím autům a nakonec ještě tramvajím,“ říká vedoucí odboru rozvoje Prahy 7 Stanislav Stránský. „Upřednostňujeme v tomto místě pěší pohyb,“ dodává.

Strossmayerovo náměstí je nejvýznamnějším místem svého druhu v Holešovicích. Podle radnice je to ideální lokalita pro klidovou zónu. „Chceme Praze 7 vrátit její vážnost. Změna na Strossmayerově náměstí je jedním z kroků, které k tomu vedou,“ prohlásil starosta sedmé městské části Marek Ječmének.

Změny se dotknou i dolní části ulice Milady Horákové.V pravé části, směrem od náměstí, se rozšíří chodník a bude sjízdný. Vzniknou naněmtaké dvě až tři místa pro zásobovací auta. Místní podnikatelé zatím nadšení neprojevují.

„Je to pro nás velká neznámá. S parkováním je to tady kříž, ale máme aspoň těch několik míst u cesty,“ říká majitel vinotéky Tomáš Hynek. Ty by teď měly ustoupit rozšířenému chodníku. „Na druhou stranu, když nám vyhradí místa pro zásobování, tak to snad nebude úplně špatné,“ míní.

Rekonstrukce možná začne do konce roku

Náklady na zklidnění a úpravu Strossmayerova náměstí, části ulice Milady Horákové a přilehlých komunikací by měly podle informací z holešovické radnice činit kolem 12 milionů korun. Projekt musí ovšem ještě prodiskutovat a schválit městská rada. Rozpočet na rekonstrukci poté bude předmětem hlasování zastupitelstva.

V ideálním případě by tak mohly stavební úpravy náměstí začít už v září. Radnice k projektu připravuje informační kampaň.