Vše je ale otázkou několika let. „Do konce letošního roku by na Černokostelecké ulici měly vzniknout dělící ostrůvky a budou osvětleny přechody,“ oznámila starostka Říčan Adriena Mrázová. Středočeský kraj plánuje letos také další investice do opravy komunikací. „Budeme rekonstruovat silnici směr Kuří, dále silnici číslo 107 směr Světice a zřídímetaké další kruhový objezd,“ informoval Vyšehradský.

Nádraží jako centrum služeb

Dopravní situace pro cestující by se také měla změnit, do dvou let totiž vznikne v Říčanech nové nádraží. „U nádraží budou stovky záchytných parkovacích míst,“ řekl Vyšehradský. V nově vybudovaném podchodu by měl být samoobslužný prodej jízdenek, ale i obchody. „Intervaly spojů do Prahy by se ve špičce měly zkrátit na 15 minut,“ doplnila Mrázová. Všichni dotázaní obyvatelé Říčan se včera také vyslovili pro výstavbu nové školy. „Plánujeme, že bychom se stavbou školy začali už letos,“ řekla Adriena Mrázová. Brány nové základní školy by se tak pro žáky měly otevřít v roce 2010. Problémem však stále zůstávají peníze. „Stát dluží městu za výkon státní správy desítky milionů,“ řekla Mrázová.

Pokud Říčany nedostanou peníze do konce letošního roku, chystají se podat ústavní žalobu.

Do diskuse se starostkou se zapojili i občané. „Co bude radnice dělat se stromy v ulici Politických vězňů?“ zeptala se Martina Kořenová. „Stromům chybí vláha, zužuje je solení a navíc kvůli bioodpadu z okolních domů nemohou jejich kořeny dýchat,“ odpověděla starostka. I přesto se radnice pokusí dřeviny zachovat, jeden strom bude přesazen na jiné místo. Obyvatele ulice Politických Vězňů ale čekají jiné změny. „Tato komunikace bude hlavním spojem na nádraží a budou tudy projíždět také autobusy,“ vysvětlila Mrázová. V plánu radnice je však revitalizace zeleně na náměstí. „Staré lípy nahradíme novými odolnějšími stromy,“ řekla Mrázová. Radnice také umístí na náměstí u kostela více truhlíků s květinami.