Hlavní problém

Chodníky plné psích exkrementů jsou pro místní problémem číslo jedna. „Člověk se musí pořád dívat pod nohy, aby si domů něco nepřinesl,“ potvrdila žákyně základní školy Lucie Grebnerová. „To ano, pejskaři by měli být zodpovědnější,“ souhlasí vedoucí obchodu Vladimír Krčan.

Jediný, kdo má na nečistotné páníčky bič, jsou městští strážníci. Ti mohou pejskařům uložit až tisícikorunovou blokovou pokutu. „Uniformy se lidé zaleknou, když vidí policistu, jsou schopni trus sebrat i do holé ruky,“ říká ze zkušenosti strážník Petr Kovanda.

Problém podle něj nastane, pokud u sebe viník nemá doklady ani peníze a pokuta se z něj pak špatně vymáhá. Podle ředitele Městské policie v Praze 3 Dušana Machoně pokutovali muži zákona od začátku roku řádově desítky provinilců.

„Za doplňování sáčků a vyvážení košů radnice ročně zaplatí jeden a půl milionu korun, dalších deset putuje na úklid ulic,“ uvedl za radnici Jan Sotona. Doplnil, že situace se poslední dobou zlepšuje.

„U nás v baráku se skoro všichni pejskaři znají, tak se hlídáme navzájem, ale jinde to tak není. Plno lidí se navíc sáčky předzásobuje, a ve stojánku pak nejsou,“ řekla Květa Dvořáková. Místní doufají, že se situace zlepší po vybudování nové policejní služebny, která by měla vzniknout v Řipské ulici.