Málo zeleně

„Přiznám se, že pod pojmem revitalizace jsem si představoval něco jiného než holoseč, už vzhledem k tomu, že vzrostlé zeleně je na sídlišti jako šafránu,“ zlobí se obyvatel sídliště Jaroslav Štorek.

„Jen doufám, že stejná metoda nebude uplatněna i u stromů na levém břehu,“ dodává. „Těch stromů je škoda. Každé zelené místo na sídlišti je vítané,“ říká další obyvatelka Černého Mostu Kateřina Lustiková. Richard Beneš z Lesů hlavního města ovšem tvrdí, že stromy ohrožovaly bezpečnost lidí.

„Bylo zde vysoké riziko, že stromy spadnou. Jejich kořeny byly přiškrceny mezi panely, které sloužily jako výztuž nádrže,“ říká. „Nakonec to ani nebyly kultivované dřeviny. Jejich semena přivál vítr a rostly zde divoce. Po dokončení prací je nahradíme lepšími stromy,“ dodává.

Obyvatelé se na nový rybník těší

Samotnou úpravu vodní plochy ovšem místní lidé vítají. „Bydlím tady devět let a po celou tu dobu rybník vypadal hrozně,“ říká Lustiková. „Na druhou stranu nízká hladina nám umožňovala si zde v zimě zabruslit.“

Vodní nádrž nebyla dlouhá léta správně udržována, i proto začala postupně vysychat. „Obnovu jsme chtěli udělat už dříve, ale až do roku 2004 byl rybník majetkem ministerstva financí,“ odůvodňuje špatný stav nádrže starosta Prahy 14 Miroslav Froněk. Rybník propouštěl vodu a navíc měl slabý průtok. V konečném důsledku tak na Černém Mostě zůstala jenom obrovská jáma, téměř bez vody.

Ukončení prací

To by mělo být za pár týdnů minulostí. „Ukončení prací se předpokládá koncem dubna. Následovat bude retence, tedy zadržování vody, které je závislé na množství srážek. Nádrž by měla být kompletně hotova letos v létě,“ uvedl Froněk.

Podle Územního rybářského svazu pro Prahu je vodní nádrž Aloisov vhodná pro chov kaprovitých ryb. S jejich nasazením do rybníka se po skončení prací také počítá.

Městská část Praha 14 užmá za sebou rekonstrukci Počernického rybníka. Po dokončení nádrže na Černém Mostě čeká na svou obnovu také Kyjský rezervoár.