V anketě, při které před několika týdny Deník vyzpovídal desítky mnichovických občanů, se v mnoha případech objevily stížnosti na špatný stav tamějších přechodů.

„Nejsou dobře označeny,“ myslí si podnikatelka Alena Knapová. „Přechody mají nekvalitní barvu, takže nejsou vidět a to je nebezpečné,“ přitakal hasič Vít Doležal.

Za stav komunikací odpovídá Správa a údržba silnic Kutná Hora. Technická náměstkyně Božena Chámová tvrdí, že údržba přechodů je pravidelná. „Jsou každoročně v rámci letní údržby vždy do začátku školního roku obnovovány,“ řekla Chámová.

Plast jen na opravené cesty

Náměstkyně nicméně vzápětí připustila, že s ohledem na výši rozpočtu správci komunikací používají pouze rozpouštědlovou barvu.

„Podle fotodokumentace z řady jiných míst je takové značení při pravidelném obnovování postačující,“ pokračovala Chámová. I podle jejího názoru by plastový materiál byl na značení přechodů rozhodně lepší, ale nejsou na něj peníze. Trvanlivější přechody by totiž stály více než třikrát tolik než barvené.

„Tuto dražší technologii volíme například na čerstvě zrekonstruovaných komunikacích, kde je možné předpokládat i větší trvanlivost povrchu vozovky. A to není případ Mnichovic,“ sdělila náměstkyně Chámová.

Obec chce sama přispět

Radnice navrhuje, že by na kvalitnější značení přispěla. „Klidně se s údržbáři dohodneme na rozdělení platby za úpravu přechodů. Oni ať zaplatí barvu a my doplatíme rozdíl za cenu plastového materiálu,“ uvedl starosta Petr Schneider. Správce komunikace do Mnichovic vzkazuje, že se o silnice i přechody v obci starají podle svých možností. „Na žádost obce Mnichovice jsme rozšířili původní počet přechodů pro chodce na 10. Zřídili a obnovili jsme svislé i vodorovné dopravní značení,“ dodala Chámová.