„Ahoj Jani, čauuuu!" Vcházíme s Janou do restaurace ve Svaté Kateřině, kde už sedí všechny „Fit ženy", jak se samy finalistky označují. Vesele mezi sebou švitoří, smějí se, řehtají se, jeden vtip střídá druhý. V němém úžasu pozoruji, jak mezi ně Jana zapadá a ihned se zapojuje do hlučné diskuze, jakoby se všechny viděly teprve včera.

A přitom uběhlo dlouhých pět týdnů. Pět týdnů, kdy se sice neviděly, ale bez kontaktu rozhodně nebyly. Volaly si, psaly si, vyměňovaly si recepty na zdravé pokrmy.

Než si Jana usedá na „své" místo, které má už od lednového startu soutěže, Fit ženy si ji důsledně prohlíží. Rentgenují ji očima a mlčky každá hodnotí, jaké Jana udělala za měsíc pokroky. Všechny se pak shodují, že devětapadesátiletá účastnice vypadá skvěle. Září. A to přesto, že pracovně nepolevila ani o píď.

Smíšek z Kladna

U stolu sedí i kladenská soutěžící Marcela Boutouilová, osmatřicetiletý smíšek, který holky vždy dokáže pobavit. Přestože jí do smíchu jinak není. Všechny problémy však protentokrát nechala doma, v Kladně. „Holky mě drží nad vodou. Jakmile jsem s nimi, všechen smutek a bolístky jsou pryč," prozradila mi Marcela.

Krotitelka dravých (a hravých) děvčat

Společně se pak krátce po obědě chystáme na hodinu pilates. Bříško ještě tráví, a tak nás cvičitelka Petra moc netrápí. Zato Fit ženy pořádně potrápí ji. Do tělocvičny společně vlétnou jako uragán. Záchvat smíchu, i při tak obtížném cvičení na koncentraci, nepolevuje.  Jakmile Petra řekne i zdánlivě nevinný pokyn, holky propukají v další záchvat chechtání. „Teda, takovouto živou skupinu jsem tu ještě neměla," kroutí hlavou cvičitelka.

Pondělí je ve znamení vážení a návštěvy dietologa Pavla Suchánka. V soutěži zastává nevděčnou pozici kata. Je tím, kdo vždy vyřkne ortel. A pro Janu i Marcelu nikdy nebyl moc pozitivní. Dietolog některé účastnice doháněl i k slzám, ale během tohoto pobytu už spíše chválí. A konstatuje.

Přesto si Jana i Marcela trošku sypou před návštěvou dietologa popel na hlavu. Během uplynulých pěti týdnů bojovaly s únavou, zdravotními problémy i vůlí. Dokázaly vždy své svědomí přesvědčit, proč kila nemohou jít dolů. Jenže jakmile stojí před dveřmi u Pavla Suchánka, kolena se klepou. Ale vše naštěstí dopadá dobře.

Mlaďoši, pozor!

V úterý dopoledne odpočítávají všechny finalistky každou minutu, která je dělí od výhry víkendového pobytu ve stejném resortu, v jakém si třikrát užívaly skvělou atmosféru. Teď to má být počtvrté, jen bezva holky nahradí manželé. Jana ani Marcela na výhru sice nedosáhly. Účast v soutěži jim ale dala mnohem více. Poznaly skvělé parťačky, se kterými se i obyčejný odjezd hotelovým minibusem stal nezapomenutelným zážitkem. A to doslova. „Holky, co to tady máme za pěkného mlaďocha?" vykřikla zcela bez zábran Blanka Dvořáková, olomoucká finalistka. Následovalo hihňání a škádlení třicátníka, který udělal tu „chybu", že si pro svůj odjezd z resortu vybral stejný čas jako Fit ženy. Stačilo jen pár vteřin a dotyčný zrudnul jako rajče. Holky byly k nezastavení. A úleva přišla až s otevřením dveří na záchytném parkovišti v Počátkách.

A tam už nastalo loučení. Bylo ale bez smutku či slziček. Proč? Jeden z velkých sletů totiž plánují už na červen, kdy bude u pražské soutěžící Jany velká grilovačka.