Radnice zatím sází pouze na osvětu. „Občané, kteří tu nemají trvalý pobyt, se například nemohou vyjadřovat k dění na radnici nebo v zastupitelstvu. Také nemohou využívat základních služeb radnice,“ vysvětlil Milan Coller. Jediným varujícím krokem městské části bude v budoucnu regulace příjmu nových dětí do škol a do mateřských školek, kde je už dnes vyčerpaná kapacita.

Vyčištění potoka

„Při přidělování míst budeme upřednostňovat rodiny, které mají v Uhříněvsi své trvalé bydliště,“ oznámil starosta. Nutnost trvalého pobytu by se však dala spojit s odvozem odpadu. „Pokud se někdo do roka nepřihlásí, tak by mu Pražské služby mohly odmítnout vyprazdňovat popelnice,“ navrhl během diskuse Štěpán Žilka. Je to určitě možná cesta, jak situaci zlepšit a dostávat peníze, které nám přísluší, souhlasil Milan Coller.

Do diskuse se zapojili i návštěvníci Dne s Deníkem. „Bude se čistit potok Říčanka?“ ptali se starosty místní obyvatelé. Pro čištění povrchových vod město získává dotace, pro čištění rybníků už je podle starosty letos finanční podpora jasná, pro potoky ještě ne. „Potok Říčanka bude ale vyčištěn do roka a do dne,“ slíbil včera Milan Coller. Jiné zajímalo, jestli vznikne na zrekonstruovaném Novém náměstí v centru obce kruhový objezd. „Podle propočtů se tam nevejde, bude tam křižovatka se semaforem,“ odpověděl starosta. První část Nového náměstí s byty a obchody bude otevřena letos v říjnu, poliklinika by měla být dostavěna v únoru příštího roku.