V úterý 20. září byla oficiálně otevřena výstava 100 let metropole v srdci Evropy. Slavnostního zahájení se zúčastnili mimo jiné doc. Ing. arch. Zdeněk Lukeš, který je odborným garantem projektu, dále předseda výboru Zastupitelstva hlavního města Prahy pro kulturu Jan Wolf, starosta městské části Praha 1 Petr Hejma a místostarosta městské části Praha 2 Jaroslav Šolc.

Představení výstavy

Architekt Zdeněk Lukeš, který je odborným garantem projektu, zvolil pro tuto příležitost záměrně dnes už těžko představitelný prostor mezi Hlavním nádražím a Národním Muzeem. Na výstavě tak návštěvníci uvidí, jak vypadala dřívější noblesní Sadová třída s honosným parkem, kterou dnes nahradila Severojižní magistrála s nevábným parkem zvaným Sherwood.

Z Čakovického posvícení.
Obrazem: Ozzy, Petr Kotvald i ohnivá show. V Čakovicích si užili posvícení

Z výstavy 100 let metropole v srdci Evropy.Z výstavy 100 let metropole v srdci Evropy.Zdroj: archiv pořadatele akce„Sadová třída na rozhraní Nového Města a Královských Vinohrad patřila k reprezentativním pražským ulicím, kde vznikaly významné stavby. Bohužel některé byly koncem 60.let 20.století zbourány v souvislosti s budováním nejstarší části pražského metra a později i tzv. Severojižní magistrály. Jedním z nich byl například reprezentativní neorenesanční činžovní dům, projektovaný na sklonku devatenáctého století Antonínem Wiehlem a dekorovaný známým malířem Jakubem Schikanederem,“ vysvětluje dobovou situaci architekt Zdeněk Lukeš a dodává: „Z přívětivé a velkorysé ulice tak vznikla jakási dálnice v Praze, jež se stala současně i výraznou bariérou, oddělující čtvrti Nové Město a Vinohrady. Utrpěl i park Vrchlického sady, kdysi označovaný za nejkrásnější v Praze. Všechny tyto úpravy poškodily zásadním způsobem ráz ulice a staly se bezesporu jedním z nejarogantnějších příkladů nevhodných zásahů do struktury historického města.

Díky výstavě 100 let metropole v srdci Evropy tak ve virtuální realitě oživne atraktivní část centra Prahy, která měla být navždy zapomenuta. „Lokalita mezi Hlavním nádražím a Národním muzeem byla na základě dobových plánů a stovek fotografií vymodelovaná pro potřeby virtuální reality a návštěvníci si budou moci vybrané části ulice doslova projít,“ představuje podobu výstavy její ředitel Lukáš Nádvorník z agentury Media Park.

Podpora výstavy

Hlavním partnerem projektu je hlavní město Praha. Předseda výboru pro kulturu Jan Wolf ocenil vznik tohoto projektu: „Sto let je v dějinách Prahy krátký časový úsek. Přesto Praha za posledních 100 let udělala ohromný skok, který vidíme všude kolem sebe, a to i přesto, že v těchto letech zažila dva totalitní režimy, které se na ní podepsaly. O to větší význam má dnes výstava 100 let metropole v srdci Evropy, protože nám totiž ukazuje život a vývoj, kterým prošla a na druhou stranu na jakých základech byla budována.“ Dalšími partnery výstavy jsou Městské části Praha 1 a Praha 2, společnosti Pražská plynárenská a Pražská energetika.

Na projektu spolupracovala řada institucí: Národní památkový ústav, Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, Archív hl. města Prahy, Muzeum hlavního města Prahy, ČTK, Národní zemědělské muzeum, Dopravní podnik hlavního města Praha, Národní divadlo, Národní filmový archív a také projekt PRAHA 4D Milana Šimůnka. Realizátory akce jsou firmy WOW STUDIO Bratislava a KEY PROMOTION Praha.

Výstava je pro veřejnost přístupná zdarma a bude otevřena do 24. září. Projekt podporuje hlavní město Praha jako součást akcí k Předsednictví EU.

Startovalo se v Praze Stodůlkách.
Obrazem: Veterány v rámci Emilovy jízdy vyrazily z Prahy až do Hořovic
Sraz Zetorů v Ohnišťanech.
FOTO, VIDEO: Jede traktor, je to Zetor. A jsou jich desítky! Podívejte se
Maxijedlík Jaroslav Němec v akci.
Tohle byste nedokázali... Maxijedlík Jaroslav Němec překonal další rekord