A jaký program na malé rytíře a princezny čekal? Odpoledne zahájily Houpací pohádky, poetické představení divadla Damúza. Nelítostný boj muže proti muži předvedla skupina historického šermu Artus Bohemia. Pro děti byla připravena spousta her, při nichž si mohly vyzkoušet svou zručnost. Šikovné ruce potřebovaly také ve výtvarných dílničkách, u kováře z kovárny Lučištnice, v historické kuchyni při pečení placek, k lukostřelbě či k trikům, které se naučily od kejklíře Lukáše. Prohlédnout si sovu či jiné dravce opravdu zblízka jim umožnil sokolník Leon. Příjemnou atmosféru středověkou hudbou podpořila skupina Bakchus a zpěvem Jan Kříž. Veselým programem provázeli herci Petr Vacek a Kateřina Jebavá v rolích krále a královny.

20. září je dnem, kdy v letošním roce startují oslavy Mezinárodního týdne neslyšících. Tuto iniciativu vyhlásila Světová federace neslyšících (WFD) a její tradice sahá až do roku 1958. Jejím cílem je prostřednictvím nejrůznějších osvětových aktivit a událostí šířit základní informace o světě osob se sluchovým postižením mezi širokou veřejnost, upozornit na problémy neslyšících, nedoslýchavých i ohluchlých lidí, na komunikační bariéry, s nimiž se potýkají, i na způsoby, jak je překonat. K iniciativě se připojují nejen neslyšící, ale i jejich rodiny a organizace věnující se neslyšícím a jejich lidským právům.

Rodinám s dětmi se sluchovým postižením pomáhá v České republice již 31 let Centrum pro dětský sluch Tamtam. Poskytuje jim komplex bezplatných a vzájemně provázaných sociálních služeb a podporuje rodiny v hledání cesty ke komunikaci a k všestrannému rozvoji dítěte. „V ČR žije dle odhadů přes 500 tisíc lidí se sluchovým postižením a mezi nimi jsou samozřejmě také děti. Incidence u nás je 1 až 2 děti na tisíc narozených. Vyrovnat se s tím, že dítě neslyší, může být pro rodiče těžké. Ale s naší pomocí nejsou na tuto situaci sami,“ vysvětluje ředitelka Tamtamu Mgr. Jana Fenclová.

Zahradní slavnost pořádá Centrum pro dětský sluch Tamtam ve spolupráci s Informačním centrem rodičů a přátel sluchově postižených tradičně v areálu sídla obou organizací v pražských Stodůlkách. Letos zde však probíhají stavební práce, a proto pořadatelé museli hledat náhradní prostory. Díky podpoře Senátu Parlamentu ČR a senátora Miloše Vystrčila, který nad akcí převzal záštitu, se „rytířské klání“ mohlo uskutečnit ve vznešeném prostředí Valdštejnské zahrady, které jen umocnilo zážitky všech přítomných.

Slavnost se konala za přispění Ministerstva kultury, Senátu Parlamentu ČR, MČ Praha 13, MČ Praha 5 a Nadace umění pro zdraví.

Autor: Lucie Křesťanová