Toto setkání bylo již 2. svého druhu, které proběhlo v prostorách dobřichovického Jojo Gymu. "Gatheringy chci organizovat pravidelně dvakrát ročně a navázat tak na tradici zhruba před 10 lety, kdy Gatheringy v Čechách probíhaly," říká Martin Šaman, organizátor akce. Ve světě jsou tato setkání trickerské komunity velmi oblíbená, mezi největší patří LOOPKICKS GATHERING v USA, nebo Hooked Gathering v Holandsku.

V dnešní době u nás najdeme zhruba 100 aktivních trickerů, což je žalostně málo oproti době před 10 lety, kdy měl tento sport stovky příznivců. Za úpadek zájmu o něj může nízké povědomí veřejnosti a také jeho náročnost. Tricking vznikl na konci 80. let z forem bezkontaktních bojových sportů. Kromě nich v sobě kombinuje prvky freestyle akrobacie (salta s kopy, vrutované skoky aj.), gymnastiky a špetky breakedance. Díky všem těmto prvkům vytváří jedinečný undergroundový, leč velice populární typ extrémního sportu. V trickingu můžete zároveň posunout své tělo po fyzické stránce, ale i rozvíjet svoji kreativitu, a to díky velkému množství akrobatických prvků, u kterých je pouze na vás jak je zkombinujete.

Pokud byste si chtěli tricking vyzkoušet, nebo se mu věnovat, musíte zavítat do Dobřichovic na Praze západ, kde ve sportovním centru Jojo Gym najdete jediné oficiální kurzy z celé České republiky. „V kurzech učím tricking od základních kopů, které trénujeme opakovaným kopáním do lapy, a podle schopností každého jedince přecházíme na středně těžkou akrobacii. To se neobejde bez tréninku fyzické zdatnosti a také flexibility. Své svěřence učím plnému soustředění i tomu, jak se zbavovat strachu“ uzavírá Martin Šaman.

LENKA GRAAF