Svátek růžových vín proběhne tradičně 1. května od 11 do 19 hodin přímo na Svatováclavské vinici v areálu Villy Richter. Akce je určená nejen pro milovníky moravských a českých rosé, ale všem, kteří se rozhodli strávit sváteční den stylově ve společnosti svěžích a hravých růžových vín z moravských a českých vinic.

Převažovat budou mladá růžová vína zejména ročníku 2023, který se už během listopadových svatomartinských oslav ukázal jako ročník povedený. Mezi prezentovanými víny však najdete i některá vína starší. A chybět nebudou ani růžové sekty, perlivá vína a opět také vinné střiky. Samozřejmostí je i občerstvení.

Akce je pořádána Vinařským fondem a každoročně přivítá tisíce návštěvníků. Vstupné Vstupné činí 250 Kč na místě a 200 Kč v předprodeji a zahrnuje: vstup, degustační sklenici, dobíjecí čip a informační brožuru. Za každý vzorek vína o objemu 0,5 dl zaplatí návštěvníci 25 Kč prostřednictvím dobíjecího čipu, který je možné si nabít na libovolnou částku. Přijímají se i platební karty.

Moravští a čeští vinaři na které se můžete těšit Arte Vini; BMVinařství; Cech Českých vinařů (zastupuje Výzkumná stanice vinařská Karlštejn, Česká zemědělská univerzita, Vinařství Pod Radobýlem, České vinařství Chrámce, Česká zahradnická akademie Mělník); GELTSCHBERG WINES; Lukáš Polívka - Polivka winery; Rodinné vinařství Jedlička Bořetice; Tanzberg Mikulov; Vinařství Hrozínek; Vinařství Krist; Vinařství Maděřič; Vinařství MACHOVEC; Vinařství Merlon; Vinařství RS Šustovi; Vinařství Schwarz; Vinařství Vajbar Kobylí; Víno Blatel; VINO HORT; Víno Štýbl; VOC Kraví Hora (Vinařství Ludwig, Rodinné vinařství Jedlička Bořetice, Vinařství Stanislav Novák, Vinařství Jan Hempl, Vinařství Karel Pilař, Vinařství Václav Surman); ZNOVÍN ZNOJMO. Od přítomných vinařů si lze zakoupit i celé lahve.

A jaká jsou moravská a česká růžová? Česká republika se vyznačuje mimořádnou odrůdovou pestrostí. Hlavním rysem našich růžových vín je tedy bohatství nabídky, jednak tedy odrůdové, ale také podle způsobu zpracování, zbytkového cukru a kyselin, aromatické a chuťové rozmanitosti atd. Má také výbornou geografickou polohu, což se odráží v povaze vín, která jsou navíc vyráběna s láskou a péčí našich vinařů.

Moravská a česká růžová vína jsou tedy nejčastěji příjemně ovocná a květinová s širokou škálou tónů ve vůni i chuti. Chuť s vůní skvěle ladí a je doplněna buď o svěží kyselinku či příjemný zbytkový cukr. Více o moravských a českých růžových vínech na webu Vína z Moravy, vína z Čech. Více také ve Facebookové události akce. Předprodej vstupenek zde.