Autor Ing. Pavel Kyselák je členem Obce spisovatelů ČR, pochází z Moravy, na kterou v každé své knize nezapomíná. Jednotlivé ukázky se týkají oblasti kolem Jevíčska, kde se mluví (mluvilo) malohanáckým nářečím. Doprovodné ilustrace připravuje malířka Milena Kvasničková. Tradiční kmotrou knihy je Taťána Míková, vedoucí redakce počasí České televize.

Publikace Říkačky prosté I. je neprodejná, autor ji předává jako dárek svým známým a přátelům z Moravy, z Čech a Prahy. K nahlédnutí je v Městské knihovně v Praze, Národní knihovně České republiky, v Moravské zemské knihovně v Brně, Vědecké knihovně v Olomouci a v dalších knihovnách.

Na zadní straně obalu nové knihy jsou uvedení další kmotři předchozí autorovy knihy Tetička z Jevíčka, která je napsána v moravském nářečí. Tuto předchozí knihu pokřtili Aleš Cibulka televizní a rozhlasový moderátor a publicista a herec Josef Dvořák.

close Další kmotři knihy info Zdroj: Pavel Kyselák zoom_in Další kmotři knihy

Na vydání uvedené knihy Tetička z Jevíčka přispěl Pardubický kraj v čele s jeho hejtmanem Martinem Netolickým. Byla také prezentována na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, za účasti předsedkyně PČR paní Markéty Pekarové Adamové, která pochází ze Svitav a dále za přítomnosti poslance a primátora Svitav pana Davida Šimka a samotného autora příběhů z Malé Hané, kraji kolem Jevíčka.

Příběhy rázovité moravské tetičky Mařky rovněž pokřtili Dušan Pávek – starosta města Jevíčka a Miroslav Šafář – místostarosta města Jevíčka, herec Igor Bareš – jeho předkové bydleli v Jaroměřicích u Jevíčka, ministr kultury ČR Martin Baxa, generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral a hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.