Vrcholu dosáhla s Američankou českého původu Věrou Komárkovou a dvěma šerpy. Jednalo se o první ženský výstup na tuto horu a rovněž na první výstup československého občana.

O čtyři roky později (v r. 1988) pokořila další osmitisícový vrchol Gasherbrum II, (třináctá nejvyšší hora světa 8035 m, první československý výstup s Livií Klembarovou v ženském družstvu, bez nosičů, alpským stylem).

Je autorkou desítek článků a dvou knih „Čo Oju - tyrkysová hora“ (1988) a „Touhy a úděl, první ženy na osmitisícovkách“ (2014). S manželem prof. RNDr. Otakarem Štěrbou, CSc. se opakovaně zúčastňovala plaveb na horských řekách, které vyšly knižně a byly zpracovány i jako filmové dokumenty.

close Dina Štěrbová jako první žena před 40 lety zdolala vrchol osmitisícovky Čo Oju info Zdroj: Eva Hubatová zoom_in Dina Štěrbová jako první žena před 40 lety zdolala vrchol osmitisícovky Čo Oju

Od roku 2006 se systematicky věnuje humanitárním aktivitám, jejichž činnost představuje na různých výstavách (na fotu při jedné z nich, konané v roce 2014 v Praze). Vše o humanitárních projektech Czech Hospital je uvedeno na www.czechhospital.cz.

Čtyřiaosmdesátiletá Dina Šterbová (* 22. 4. 1940) v r. 2008 převzala Cenu města Olomouce, v r. 2023 od prezidenta ČR medaili Za zásluhy a Stříbrnou medaili předsedy Senátu.