Přestože byl rok 2020 obdobím velkých změn a omezení, přinesl pro nás mnoho příjemných divadelních zážitků. Ochotnický spolek ŽUMPA v loňském roce oslavil 18 let na divadelních prknech a pandemie není nic, co by nás zastavilo.

Klub osamělých mužů

Začátek loňského roku byl ve znamení jednoaktové hry od Jakuba Kolára Klub, jež zavádí diváky do "Bašty malomocných", klubu osamělých mužů, kterému se muži snaží vyhnout, přesto jim je tak blízko. Tuto tragikomedii jsme s úspěchem uvedli na několika divadelních přehlídkách a vyslechli si podnětné připomínky od odborných porot složených z profesionálních režisérů, dramaturgů či scénografů.

V únoru 2020 jsme se s ní zúčastnili Pražské oblastní přehlídky amatérského divadla POPAD v Radotíně, kde byla inscenace velmi kladně přijata, režisér Jakub Pilař obdržel ceny za režii a scénografii a herci Martin Kozák, David Draxler a Jan Čížek ceny za herecký výkon. Inscenace byla také doporučena do programu národní přehlídky činoherního divadla Divadelní Piknik Volyně.

Zavřená divadla

A poté přišla první koronavirová vlna. Divadla se zavřela, a my netrpělivě čekali na návrat na jeviště. Ten nastal v červnu, kdy jsme v rámci přehlídky Miletínské divadelní jaro a také Dobřichovických divadelních slavností s úspěchem předvedli situační komedii Amant, která je od roku 2019 pevnou součástí našeho repertoáru.

Kvůli pandemii nakonec došlo ke zrušení Divadelního Pikniku Volyně a všechna doporučení na tuto přehlídku přešla na pověstný Olymp ochotnického divadla, přehlídku Jiráskův Hronov.

A tak se stalo, že jsme se v úterý 4. srpna 2020 ocitli s naším představením Klub na 90. ročníku mezinárodní divadelní přehlídky Jiráskův Hronov. Byl to pro nás jedinečný a neopakovatelný zážitek a budeme na něj ještě dlouho vzpomínat.

Přiznání

Po prázdninách jsme stihli ještě dvě velké divadelní akce, než se dveře a opony divadel znovu zavřely. Přibližně stovka diváků byla přítomna 18. září 2020 v Lidovém domě v Nučicích, aby zhlédla českou premiéru hry úspěšného současného britského autora Jamese Grahama s názvem Přiznání.

Jedná se o tzv. monodrama, tedy divadlo jednoho herce. Hlavní role se ujal Jakub Pilař a ztvárnil mladého Brita Bena Edwardse, který pochází z města Chesterfield. Ústředním tématem hry je vyplňování daňového přiznání. Ben se probírá účtenkami, které za poslední rok nashromáždil a každá z nich mu připomene něco, co za uplynulé zdaňovací období zažil.

Z původně mechanické účetní operace, jakou je bilancování příjmů a výdajů, se tak rázem stává poměrně intimní a mnohdy bolestné bilancování osobních úspěchů a nezdarů. Věříme, že představení této nevšední hry budete mít brzy možnost navštívit, a to nejen v Nučicích.

Nučický Kahan

Poslední divadelní akcí loňského roku byl 7. ročník přehlídky ochotnických divadel Nučický Kahan. Karanténní opatření bohužel některým souborům neumožnila do Nučic přijet, přesto se však přehlídka vydařila a diváci měli možnost vidět sedm divadelních představení od souborů z celé republiky.

Podívejte se na pozvánku na loňský ročník Nučického Kahanu, který i s různými opatřeními proběhl:

| Video: Youtube

Osmý ročník přehlídky se uskuteční od 7. do 9. října 2021 v Lidovém domě v Nučicích.

Víra v lepší časy

Na sklonku roku 2020 se nám dostalo jednoho velkého divadelního ocenění. Profesionální dramaturgyně Petra Richter Kohutová z Karlových Varů zařadila naše představení Klub do svého výběru pěti nejlepších her uplynulého roku, a to bez ohledu na to, zda se jednalo o amatéry či profesionály.

Tento velký úspěch uzavřel náš divadelní rok 2020 a s vírou v lepší časy vyhlížíme náš návrat na jeviště v roce 2021.

Více na webových stránkách divadla a facebookovém profilu.

JAKUB PILAŘ